BohaterON. Dopisz się do historii i podziękuj bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 19:00
BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z jej elementów jest akcja "Wyślij kartkę dla Powstańca". 
Pomnik Powstańców Warszawskich przed Sądem Najwyższym
Pomnik Powstańców Warszawskich przed Sądem NajwyższymFoto: Sauleshechka/ Shutterstock

830 tysięcy kartek dla bohaterów

Początki akcji sięgają 2014 roku. - Podczas pierwszej odsłony naszej akcji maluchy w szpitalach miały własnoręcznie wykonać pocztówki dla Powstańców. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiatkę.  - opowiada organizatorka Agnieszka Łesiuk-Krajewska. - Mijają lata, a kartki i listy chcą wysyłać wszyscy. Od 2016 roku do Powstańców trafiło ponad 800 tysięcy pocztówek. 

Posłuchaj
04:18 [CZWORKA]Stacja Nauka 10 sierpień 2020 bohateron.mp3 BohaterOn. Co zrobić, żeby wziąć udział w akcji? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak podkreśla pomysłodawczyni akcji pocztówki to nie tylko symbol pamięci, ale też szansa na nawiązanie relacji z uczestnikami nadrodowego zrywu. 

Jedna kartka - podwójna moc

W tym roku formuła akcji uległa zmianie i to nie tylko z powodu koronawirusa. - Chcieliśmy, by ta kartka miała jeszcze większą moc i w tym roku po raz pierwszy jest ona odpłatna. Można ją wysłać w kwocie 10, 50 bądź też 100 złotych. Także online - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - My ją wydrukujemy w tradycyjnej formie i przekażemy ją Powstańcom, a kwota, którą uzbieramy, przeznaczona zostanie na realizację działań pomocowych - dodaje.

BOHATERON 2020 - V. EDYCJA / BohaterON

Sprawdź, jak działała poczta polowa

Na kartce możemy umieścić tylko 25 słów, bo taki limit obowiązywał w trakcie Powstania Warszawskiego. - Chcemy przypomnieć, jak działała poczta polowa i osoba, która wypełni taką kartkę online, naprawdę musi się skupić, żeby dokładnie wiedzieć, co chce napisać - tłumaczy Łesiuk-Krajewska. 

Posłuchaj także:

Na pocztówkach najczęściej znajdują się wyrazy uznania, podziękowania oraz życzenia, ale bardzo często pojawiają się także pytania. - Co trzecia wysłana kartka zaadresowana była do konkretnej osoby i zawierała pytania dotyczące indywidualnych przeżyć i historii. I to Powstańców wzrusza najbardziej - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 12.32

kul

Czytaj także

BohaterON. Ty też możesz włączyć się w historię

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 14:07
- Podczas pierwszej odsłony naszej akcji maluchy w szpitalach miały własnoręcznie wykonać pocztówki dla Powstańców - opowiada organizatorka Agnieszka Łesiuk-Krajewska. - Po pięciu latach kartki i listy chcą wysyłać wszyscy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Niepodległości. Amerykański sposób na upamiętnienie historii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 12:50
4 lipca Amerykanie świętują wydarzenie z 1776 roku, kiedy to ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń