Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 19:00
Zespół złamanego serca zwykle wywołany jest dużymi emocjami, związanymi np. z zawodem miłosnym, ze śmiercią bliskiej osoby, rozwodem czy kłótnią. Najbardziej narażone na tę chorobę są kobiety. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Taimit/Shutterstock.com

Zespół takotsubo wywodzi się z Japonii, gdzie poziom stresu jest jednym z najwyższych na świecie dr Michał Chudzik

Takotsubo. Serce w kształcie naczynia do połowu ośmiornic

O ile w literaturze czy w kinie ze złamanym sercem mamy do czynienia od dawna, o tyle w medycynie to stosunkowo nowe schorzenie. - Rozpoznajemy je od 1990 roku, potocznie jako zespół złamanego serca, naukowo jako kardiomiopatię indukowaną stresem lub zespół takotsubo - wyjaśnia dr Michał Chudzik. W języku japońskim słowo to oznacza naczynie służące do połowu ośmiornic. U chorego z tym zespołem obraz serca w badaniach ma właśnie taki kształt.

Posłuchaj
04:24 [CZWORKA]Stacja Nauka 12 sierpień 2020 serce.mp3 Jak boli zlamane serce? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Wygrana na loterii też może złamać serce

Osoby doznające takiego schorzenia nie mają fizycznie pękniętego na pół serca, ale objawy choroby są równie groźne. - W przypadku bardzo silnych emocji i tych negatywnych, i tych pozytywnych np. związanych z wygraną na loterii, dochodzi do poważnego uszkodzenia serca. Ono na szczęście nie jest stałe i można je odwrócić - uspokaja rozmówca Macieja Wójcika.

Czy to zawał, czy złamane serce?

Z punktu widzenia pacjenta objawy zespołu złamanego serca zwykle przypominają zawał. - Bóle w klatce piersiowej, duszność i zmiany w EKG sugerują zawał serca. Żeby postawić właściwą diagnozę, wykonujemy badanie inwazyjne i oglądamy naczynia wieńcowe. Jeśli u pacjenta nie ma żadnych skrzepień, a przepływ krwi jest w pełni prawidłowy, to prawdopodobnie jest to zespół takotsubo - tłumaczy lekarz kardiolog z Medicover Polska. 

Posłuchaj:

Jeśli doznamy złamanego serca, nie lekceważmy objawów, bo podobnie jak w filmach, tak i w rzeczywistości można umrzeć z miłości. W przypadku utraty przytomności ważna jest szybka reanimacja  i wezwanie pogotowia. Warto też pamiętać, że o ile zawałowi możemy częściowo zapobiec, dbając o siebie, o tyle z zespołem złamanego serca jest nieco gorzej. - Im mniej podlegać będziemy przewlekłym stresom, im lepiej będziemy sobie z nimi radzić, tym ryzyko zachorowania na kardiomiopatię będzie mniejsze.    

Elvis Presley performing "Heartbreak Hotel" on Stage Show - 17 marca 1956 / YouTube

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Wójcik 

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

Jak osiągnąć życiową równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 15:00
Zewsząd słyszymy, jak ważna jest harmonia duszy i ciała, ale to nie banał. Brak równowagi może skutkować... nawet śmiercią!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń