Psychologia pozytywna. Jak budować swoje szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 13:26
- Pozytywna psychologia to nauka o zdrowiu, szczęściu i naszych mocnych stronach - mówiła dr Dorota Jasielska z Instytutu Psychologii Katedry Psychologii Społecznej SWPS.
Audio
  • Idee i cele psychologii pozytywnej, relacja z 3. Konferencji Psychologii Pozytywnej (Stacja Nauka/Czwórka)
Dr Agnieszka Czerw i Patryk Kuniszewicz podczas 3. Konferencji Psychologii Pozytywnej
Dr Agnieszka Czerw i Patryk Kuniszewicz podczas 3. Konferencji Psychologii PozytywnejFoto: selfie :)

Chodzi nam też o to, byśmy jako psychologowie stosowali metody mające potwierdzenie w badaniach. Jeśli np. zalecamy prowadzenie "dzienniczka wdzięczności" to mamy pewność, że metoda ta jest skuteczna, bo zostało to dowiedzione dr Dorota Jasielska

Jednym z głównych założeń psychologii pozytywnej i jej celem jest znajdowanie takich sposobów budowania własnego szczęścia, dobrostanu, które pomogą nam radzić sobie z trudnymi sytuacjami. - To świadomość własnych mocnych stron, umiejętne budowanie poczucia własnej wartości - tłumaczyła dr Dorota Jasielska. - To to, co sprawia, że się spełniamy i rozkwitamy.

W programie odwiedziliśmy 3. Konferencję Psychologii Pozytywnej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania relacji z tego wydarzenia. Jak budować poczucie własnej wartości, jak korzystać z psychologii pozytywnej i gdzie szukać dróg do szczęścia i spełnienia? O tym, a także o psychologii zdrowia, w nagraniu rozmowy z dr Dorotą Jasielską, dr Marleną Kossakowską i dr Agnieszką Czerw.

Nie ma pigułki szczęścia, ale jeśli ktoś jest mocno zdeterminowany, i - choć jest zdrowy - nie czuje się szczęśliwy, są metody, by to poczucie szczęścia odzyskać, to m.in. czytanie książek i uczestniczenie w warsztatach dr Marlena Kossakowska

Psychologia pozytywna, ekspertki na stanowisku Czwórki Psychologia pozytywna, ekspertki na stanowisku Czwórki

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 12.16

kd/ac

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:27
- Spożycie czekolady pobudza wydzielanie serotoniny. Ale podobny efekt uzyskamy sięgając po wszystko to, co sprawia nam przyjemność: filiżankę kawy, orzeszki, słone paluszki czy chipsy - mówiła dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia
rozwiń zwiń