Nowe oblicze mafii - przestępczość ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 17:17
- Słowik, Masa, Perszing, Dziad, Wołomin i Pruszków - już po tych kilku słowach każdy wie, że mowa o polskiej mafii. Grupy te kojarzą się głównie z tym, że zabijały, porywały, żądały okupów, szantażowały, kradły i bogaciły się na swojej przestępczej działalności. Takie działanie zorganizowanych grup przestępczych to już przeszłość - mówi prawnik i kryminolog Diana Dajnowicz-Piesiecka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleg Elkov

Badania kryminologiczne rzucają nowe światło na przestępczość zorganizowaną, pokazując, jak na przestrzeni lat znacząco zmieniła ona swój profil działalności. Jak mówi ekspertka, obecnie główne obszary działania grup przestępczych w Polsce to przestępczość o charakterze ekonomicznym, gospodarczym, narkotykowym i kryminalnym.

Wyłudzanie VAT-u

- Współcześnie najbardziej rozwinięta jest przestępczość ekonomiczna, która nie powoduje bezpośrednio zagrożenia życia obywateli, jest jednak istotna, bo generuje olbrzymie straty dla budżetu państwa i godzi w bezpieczeństwo ekonomiczne kraju - tłumaczy gość audycji. - Przez działalność tego typu zmniejszają się wpływy do budżetu państwa, co powoduje niestabilność systemu finansowego. Do form przestępczości ekonomicznej należy między innymi wyłudzanie nienależnego podatku VAT, unikanie akcyzy czy zaniżanie należności publiczno-prawnych, a także przestępstwa na rynku bankowym, ubezpieczeń czy kapitałowym.

 Posłuchaj

09:03 _PR4_AAC_mafia_all_ 2020_11_10-12-17-21.mp3 O tym, jak wygląda dzisiaj polska mafia, rozmawiamy z Dianą Dajnowicz-Piesiecką z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (Stacja Nauka/Czwórka)

Zorganizowana przestępczość dosyć szybko odnajduje się też w środowisku nowych technologii, za pośrednictwem internetu przestępcy dopuszczają się ataków na systemy komputerowe, kradzieży danych i środków finansowych.

- Grupy przestępcze w ramach swojej działalności popełniają także przestępstwa wytwarzania i wprowadzania do obrotu i przemytu towarów akcyzowych, czyli alkoholu, papierosów i paliwa - wyjaśnia gość Czwórki - Popełniają także przestępstwa celne, dewizowe i piorą brudne pieniądze. W ostatnich latach oprócz wyłudzania VAT-u gangi trudniły się również produkcją, handlem oraz przemytem narkotyków.

Sprawdź także:

Z informacji policji wynika, że w ostatnich latach przybywa grup przestępczych, przy czym nowo powstające gangi nie są zbyt liczne i nieczęsto podejmują pomiędzy sobą współpracę.

.osoby niesłyszące niesłyszący język migowy dłoń 1200.jpg
Po co nam linie papilarne?

Cyberprzestępczość

- Cechują się natomiast mobilnością, elastycznością i dynamiką, przez co z łatwością dostosowują się do potrzeb rynku, ale też i do zmian w sytuacji gospodarczej oraz zmian w przepisach prawa - tłumaczy Diana Dajnowicz-Piesiecka. - Ciekawą cechą zorganizowanej przestępczości jest wykorzystywanie cyberprzestrzeni do popełniania przestępstw, a także udział pseudokibiców w ich strukturach. To, co wiemy na ich temat, pokazuje nam, jak złożona i dynamiczna jest to problematyka. Postęp technologiczny oraz profesjonalizacja współczesnych zorganizowanych grup przestępczych pokazuje nam, że typowym współczesnym gangsterem przestał być barczysty, łysy zbir - teraz jest nim chodzący w białych kołnierzykach znawca informatyki i księgowości.

Głównym podmiotem, który zajmuje się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości w Polsce, jest Centralne Biuro Śledcze Policji. Od 2000 roku rozpoznaje ono, ujawnia i ściga przestępców działających w ich strukturach.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: dr Diana Dajnowicz-Piesiecka (prawnik, kryminolog, Wydział Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku)

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 12.17

aw

Czytaj także

Agata Christie - "Królowa kryminału" w 130. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:03
- Jest jedną z najchętniej czytanych autorek kryminałów w historii. Statystyki popularności jej prozy sięgają rekordów Guinessa. Ustępuje tylko Williamowi Szekspirowi - mówi prowadzący audycję Patryk Kuniszewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Al Capone - najsłynniejszy z gangsterów Chicago

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 16:00
Alphonse Gabriel Capone znany jest powszechnie jako Al Capone. Od szram na twarzy, zdobytych podczas jednej z bójek, nazywany był także Scarface. 
rozwiń zwiń