Polskie Radio
Section05
Mafia

Polskie Radio 24 25 lat "Rodziny Soprano". Górski: w Polsce było inaczej

- Gdyby szukać jakichś związków między "Rodziną Soprano" a polskimi gangsterami, może cofnąłbym się do pierwszego Pruszkowa i tzw. git-falban, czyli żon mafiozów starszej generacji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Górski, współautor wspomnień "Masy". Gośćmi audycji byli także autorzy gangsterskiej sagi "Ferajna" - Janusz Petelski i Robert Miękus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA telewizja serial Grzegorz Kalinowski KSIĄŻKA

Fundusz Sprawiedliwości. "Don Ziobro i familia Suwerennej Polski"

Wokół Funduszu Sprawiedliwości stworzono strukturę mafijną. Był Don Ziobro, familia Suwerennej Polski, capo di tutti i cappi, czyli pan Jarosław Kaczyński, pierwsze kolano RP, który dostał prezent - dwie operacje - czego dowodem są właśnie przelewy do szpitala - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Kamila Gasiuk-Pihowicz Renata Grochal POLSKA polityka Fundusz Sprawiedliwości przestępczość

Aresztował szefa mafii. Po 31 latach pokazał twarz

Na początku lat 90. zasłynął aresztowaniem bossa cosa nostry Toto Riiny, za co sycylijska mafia groziła mu śmiercią. Z tego powodu od ponad trzech dekad publicznie nie pokazywał twarzy. Do dziś. Generał karabinierów Sergio De Carpio, bo o nim mowa, postanowił bowiem ogłosić swoją kandydaturę w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy służby i bezpieczeństwo Unia Europejska Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego Sycylia polityka

Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"

Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przestępczość policja Palermo handel ludźmi migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska przemyt

ANALIZA Polska walczy z nielegalnym przerzutem migrantów. Czy obecność wagnerowców spotęguje problem?

Legalizacja bezprawnego pobytu migrantów lub też proces przerzucania ich przez nasz kraj, to proceder, z którym polskie służby na zwiększoną skalę, zmagają się już od około pięciu lat. Dzisiejsza obecność najemników z Grupy Wagnera na Białorusi, którzy mogą ten proceder wspomagać, rodzi słuszne obawy, że skala zjawiska, mimo podejmowanych wysiłków nie będzie maleć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie imigracja

30. rocznica podłożenia bomb pod kościoły w Rzymie. Papież: wzywam do zwalczania form bezprawia

Papież wezwał włoską młodzież, by miała odwagę sprzeciwić się mafii. List Franciszka odczytano w nocy z czwartku na piątek w Rzymie podczas marszu milczenia w 30. rocznicę podłożenia przez sycylijską cosa nostra bomb pod dwa kościoły, w tym bazylikę świętego Jana na Lateranie. Ranne zostały wtedy 22 osoby.
Zobacz więcej na temat:  bomba Rzym Kościół katolicki papież Franciszek ŚWIAT Europa

"Łowca ukrywających się mafiosów". Nowy szef policji zalazł za skórę bossom kamorry

"Łowca ukrywających się mafiosów" - tak nazywany jest nowy szef włoskiej policji Vittorio Pisani, mianowany w czwartek. Podczas służby w Neapolu uczestniczył w aresztowaniu potężnych bossów kamorry - przypominają media. Jest jednym z najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy w walce z mafią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Sycylia przestępczość Neapol policja służby i bezpieczeństwo