Polskie Radio
Section05
Mafia

Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"

Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przestępczość policja Palermo handel ludźmi Mafia migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska przemyt

ANALIZA Polska walczy z nielegalnym przerzutem migrantów. Czy obecność wagnerowców spotęguje problem?

Legalizacja bezprawnego pobytu migrantów lub też proces przerzucania ich przez nasz kraj, to proceder, z którym polskie służby na zwiększoną skalę, zmagają się już od około pięciu lat. Dzisiejsza obecność najemników z Grupy Wagnera na Białorusi, którzy mogą ten proceder wspomagać, rodzi słuszne obawy, że skala zjawiska, mimo podejmowanych wysiłków nie będzie maleć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie imigracja Mafia

30. rocznica podłożenia bomb pod kościoły w Rzymie. Papież: wzywam do zwalczania form bezprawia

Papież wezwał włoską młodzież, by miała odwagę sprzeciwić się mafii. List Franciszka odczytano w nocy z czwartku na piątek w Rzymie podczas marszu milczenia w 30. rocznicę podłożenia przez sycylijską cosa nostra bomb pod dwa kościoły, w tym bazylikę świętego Jana na Lateranie. Ranne zostały wtedy 22 osoby.
Zobacz więcej na temat:  bomba Rzym Kościół katolicki papież Franciszek Mafia ŚWIAT Europa

"Łowca ukrywających się mafiosów". Nowy szef policji zalazł za skórę bossom kamorry

"Łowca ukrywających się mafiosów" - tak nazywany jest nowy szef włoskiej policji Vittorio Pisani, mianowany w czwartek. Podczas służby w Neapolu uczestniczył w aresztowaniu potężnych bossów kamorry - przypominają media. Jest jednym z najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy w walce z mafią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Mafia Sycylia przestępczość Neapol policja służby i bezpieczeństwo

Współpracowały z najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Trzy Polski zatrzymane

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z mazowiecką Krajową Administracją Skarbową zatrzymali trzy Polki poszukiwane Europejskimi Nakazami Aresztowania przez włoski wymiar sprawiedliwości. Są one podejrzane o udział w mafii 'Ndrangheta i prania pieniędzy. Wobec kobiet została już wszczęta procedura ekstradycyjna.
Zobacz więcej na temat:  Europa Włochy przestępczość Mafia POLSKA

Orlen zapłaci zaległy podatek za Lotos. To efekt działań mafii VAT-owskiej w 2014 i 2015 roku

92,5 miliona złotych - taką kwotę musi zwrócić do Skarbu Państwa spółka PKN Orlen. To efekt kontroli skarbowej przeprowadzonej w spółce Lotos, która połączyła się niedawno z PKN Orlen. Oszacowane zobowiązanie związane jest z rozliczeniem VAT-u przy handlu paliwami w latach 2014 i 2015, czyli działaniem tzw. mafii VAT-owskiej.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen Daniel Obajtek Mafia POLSKA paliwa