Polecamy książki. "Gra w nigdy" - cyberświat, w którym nie chciałbyś się znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:25
"Gra w nigdy" amerykańskiego pisarza Jeffery'ego Deavera, autora bestsellerowych thrillerów prawniczych i psychologicznych, m.in. "Kolekcjonera kości", to pierwsza część nowej serii, której bohaterem jest Colter Shaw, zawodowy "łowca nagród". 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Joe Prachatree

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Polecamy książki. "Ktoś tu kłamie" Jenny Blackhurst

- Jeffrey Deaver miał pierwotnie ochotę na karierę dziennikarską, ale próbował też swoich sił jako piosenkarz. Był także doradcą prawnym na Wall Street i podobno pierwszą książkę napisał, wracając z tej właśnie pracy - opowiada Kinga Michalska. - Światową sławę przyniósł mu jednak dopiero "Kolekcjoner kości". Dziś jego książki są tłumaczone na ponad 30 języków i sprzedawane w ponad 150 krajach.

Tym razem mistrz suspensu zabiera czytelników do Doliny Krzemowej, by ukazać bezwzględną walkę o władzę w świecie cyberprzestrzeni i rzeczywistości wirtualnej. - To książka bardzo nieoczywista - oceniała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
09:05 2020_09_08_11_39_PR4_Kultura michalska.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "Gra w nigdy" Jeffery'ego Deavera (Stacja Kultura/Czwórka) 

morderstwa i woń migdałów1200.jpg
"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Ojciec zaginionej nastoletniej Sophie wyznacza nagrodę za jej odnalezienie. Zgłasza się do niego Colter Shaw, zawodowy "łowca nagród", specjalizujący się w poszukiwaniu osób zaginionych. Sprawa komplikuje się, gdy znikają kolejne osoby, a okoliczności wskazują, że porywa je ten sam przestępca, prawdopodobnie wzorujący się na grze komputerowej, w której uwięziony w potrzasku gracz musi odnaleźć drogę ucieczki, posługując się pięcioma przypadkowymi przedmiotami. - Jeśli nie wyjdzie z opresji, czeka go śmierć z ręki okrutnego „Szeptacza”, czyli osoby, która dyktuje warunki w tej grze – tłumaczyła Kinga Michalska. - Shaw wkracza więc do nieznanego mu dotychczas świata przemysłu gier wideo, poznaje jego bezwzględnych potentatów, toczących ze sobą bezpardonową walkę o pozycję na wartym miliardy dolarów rynku. Niebawem przekonuje się, że Dolina Krzemowa ma drugie, bardzo mroczne oblicze, a sam Shaw też jest śledzony przez kogoś, komu bardzo zależy na utrudnieniu mu zadania - tłumaczyła gość Czwórki.

Czytaj także:

To, jak podkreślała historia bardzo wielowątkowa. - Mocną stroną jest też świetnie wykreowana i napisana postać głównego bohatera - oceniła Kinga Michalska. - To "samotny jeździec", jak z klasycznego westernu. A przy tym psychologiczny majstersztyk: główny bohater miał trudne dzieciństwo, dziś potrafi przeżyć w dżungli w każdych warunkach, tropić, polować. Ale z drugiej strony - nie zna nowości technologicznych - wymienia Kinga Michalska. - I takiego człowieka autor umieścił w świecie cyberprzestrzeni, nowoczesnych technologii - podkreślała. Jak mówiła, w tej książce jest też zapowiedź kolejnych śledztw, m.in. dotyczących rodziny głównego bohatera. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 11.38

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieodgadniony". Kryminał w rytmie Agathy Christie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 17:47
- Miłość, przyjaźń, poczucie odrzucenia, a jednocześnie szukanie własnej drogi i spełnianie marzeń - to wszystko znajdziemy w książce "Nieodgadniony". To młodzieżowy kryminał amerykańskiej autorki bestsellerów Maureen Johnson - mówi Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki 2018 roku - podróże, biografie i silne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 12:20
Co prawda w tym roku nie przyznano literackiego Nobla, ale to nie znaczy, że w świecie książek nic się nie działo.
rozwiń zwiń