Sinice - zmora wakacji i nadzieja naukowców

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 14:12
Kwitnące sinice są specjalistkami od psucia wakacyjnego wypoczynku. Przed wyjazdem nad morze, rzekę lub jezioro warto sprawdzić, czy aktualnie tam nie kwitną, bo wtedy nici z kąpieli. Takie miejsca chętnie odwiedzą naukowcy, którzy badają zastosowanie sinic w medycynie, rolnictwie czy produkcji spożywczej. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com
shutterstock rekin 1200.jpg
Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Dla wielu sinice to wakacyjna zmora. Można je spotkać w wielu miejscach nad Bałtykiem, ale też nad jeziorami czy rzekami. Mają jednak swój potencjał, o ile dobrze się nimi zajmiemy. Ich właściwości są mile widziane w rolnictwie, przemyśle spożywczym oraz medycynie. 


Posłuchaj
04:02 czwórka stacja nauka 17.08.2021.mp3 Dobroczynne właściwości sinic (Czwórka/Stacja Nauka)

- Znamy już suplementy diety, do których wykorzystuje się suche sinice - mówi profesor Beata Messyasz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Najważniejszą rzeczą w przypadku sinic jest to, że one mają właściwości tworzenia żeli. To w przemyśle spożywczym pozwala na utrzymanie jakiejś substancji spożywczej w postaci emulsji - dodaje. 

Trwają badania nad skutecznością związków zawartych w sinicach w leczeniu nowotworów. - Wiąże się to właśnie z kwestią wydzielania przez sinice różnych substancji o charakterze antywirusowym, antybakteryjnym czy przeciwnowotworowym. One blokują absorbcję wirusa do komórek gospodarza. Uniemożliwiają wtargnięcie tego wirusa - wyjaśnia. - Są strażnikami. Jeśli nie upilnują wejścia takiego wirusa do komórki, to wtedy mogą hamować jego rozwój i działają dosyć skutecznie - podkreśla profesor. 


Czytaj także:

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki

Mówiąc o dobroczynnych właściwościach sinic, nie mamy oczywiście na myśli kąpieli z kwitnącymi sinicami. Taka kąpiel może nam tylko zaszkodzić. Żeby sinice mogły pomóc, ich biomasa musi zostać przetworzona.

- Możemy dążyć do sproszkowania tej biomasy, ale częściej wybiera się metodę ekstrakcji, która jest najbardziej efektywna w uzyskiwaniu tych związków, które chcemy badać - mówi profesor. Żeby uzyskać susz lub ekstrakt z sinic, trzeba zebrać setki litrów skażonej tymi glonami wody. Do tego celu naukowcy zamierzają użyć specjalnych urządzeń. - Jednym z elementów naszego projektu jest stworzenie dwóch prototypów takich urządzeń do zbioru biomasy. Jednego na zbiorniki wód śródlądowych - na rzeki i jeziora, gdzie kwitną sinice, a drugiego, o wymiarach statku, do strefy przybrzeżnej. Będziemy je testować w Zatoce Kurońskiej - wyjaśnia uczona. 

Czytaj także:

Naukowcy chcą zbierać sinice tam, gdzie występują one najczęściej. W ten sposób pomogą oni w oczyszczeniu akwenów. W lokalizowaniu sinic badacze liczą też na pomoc turystów. Gdy zobaczymy te glony w zbiorniku wodnym, koordynaty takiego akwenu możemy dodać na specjalnej stronie projektu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Delfiny żyją relatywnie długo, bo i 50 lat. Szukają przygód, bo to bardzo inteligentne zwierzęta - mówi profesor Piotr Tryjanowski, zoolog. - Czasem kompas im się gubi i wpływają do morza Północnego i do Bałtyku. Wcale nie tak rzadko - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rejs na... ptaki. Zobacz z bliska głuptaka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:45
Wypływają na Bałtyk i tam obserwują ptaki. Niby nic ciekawego, bo jak długo można gapić się w morze. Takie wyprawy bywają jednak naprawdę ekscytujące.
rozwiń zwiń