X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:00
Polesie to kraina słynąca z pięknych lasów i licznych zbiorników wodnych. Prawdziwym skarbem tego regionu są żółwie błotne, jedyne, które żyją na wolności w naszym kraju.
Audio
  • Jak wygląda życie polskich żółwi błotnych, jak możemy je chronić? - wizyta z Poleskim Parku Narodowym (Czwórka/Co Was kręci)
Żółw
ŻółwFoto: wikimedia.commons/fot.4028mdk09

Polesie to idealne miejsce dla błotnych żółwi. Lasy, jeziora, zalewy i inne zbiorniki stanowią doskonałe środowisko dla tych prowadzących wodno-ziemny tryb życia zwierząt. - Mamy na Lubelszczyźnie to szczęście, że właśnie u nas znajdują się największe skupiska żółwi błotnych w Polsce - mówi Wiesław Piotrowski z Poleskiego Parku Narodowego.

Dorosłe żółwie błotne osiągają od 20 do 25 cm długości, ważą nawet 1,5 kg i żyją do ponad 100 lat. Mają dwa pancerze: górny, chroniący grzbiet, zwany karapaksem i plastron, który osłania brzuch. Na ich nogach i ogonie znajdują się także niewielkie rogowe tarczki. Mimo tych "zabezpieczeń" wiele młodych żółwi ginie w ciągu pierwszych tygodni życia. Główną przyczyną jest oczywiście działalność człowieka. - Melioracje, osuszanie terenów - wymienia Piotrowski. - To wszystko sprawia, że biotop żółwi się zmienia.

Czytaj także: Zwierzęta, które podróżują na koniec świata, by znaleźć dom <<<

Dziś żółwie to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego stworzono dla nich Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, do którego trafiają młode osobniki w okresie jesiennym. - To zwierzęta, które najpóźniej się wykluły i były najsłabsze - opowiada ekspert. - Część z nich przez pewien czas musi przebywać w specjalnych inkubatorach.

Niestety wiele żółwi ekolodzy znajdują w wielkich miastach na terenie całego kraju. To najczęściej zwierzęta porzucone przez ludzi, którzy znudzili się nimi, bądź nie byli przygotowani na to, że żółw długo żyje, a jednocześnie nie przytula się, nie macha ogonem i nie jest "idealną zabawką dla dzieci". Dlatego, jak przyznaje Piotrowski, ważna jest edukacja. - Dzięki temu na terenach objętych naszą opieką znajdujemy niewiele porzuconych żółwi. To sporadyczne przypadki - mówi ekspert.

W "Co was kręci" Czwórka odwiedziła Poleski Park Narodowy, a także tamtejsze Centrum Edukacyjne. By dowiedzieć się więcej o żółwiach błotnych, ich życiu i ciekawostkach z nim związanych, a także o tym jak je chronić i dlaczego warto to robić, wysłuchaj nagrania audycji.

(kd. ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta też bywają nieśmiałe

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:00
Polacy uwielbiają zwierzęta domowe. Okazuje się, że odczuwają one nie tylko przywiązanie do swoich właścicieli, ale także m.in. dobrze ludziom znaną nieśmiałość. Sprawdził to dla Was Karol Pawłowicki.
rozwiń zwiń