Walki robotów. Co w programie Robotic Arena 2022?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:00
Robotic Arena to jedna z największych imprez robotycznych w Polsce. - Mamy w programie odpowiedniki niektórych dyscyplin sportowych uprawianych przez ludzi, więc w pewnym sensie można powiedzieć, że Robotic Arena to olimpiada robotów – mówi Jakub Kolasa prezes Koła Naukowego Robotyków "KoNaR".
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na kampus Politechniki Wrocławskiej wraca Robotic Arena, czyli jedna z największych imprez robotycznych w Polsce.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na kampus Politechniki Wrocławskiej wraca Robotic Arena, czyli jedna z największych imprez robotycznych w Polsce.Foto: Shutterstock/Ociacia

Walki na piły, noże i kilofy

Tegoroczna Robotic Arena odbędzie się już w sobotę – 18 czerwca – w "Serowcu" na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Patronem wydarzenia jest Czwórka. - To będzie 13. odsłona imprezy w międzynarodowym składzie. Roboty zmierzą się w 14 kategoriach wyścigowych. Wśród nich są m.in. RoboSprint, czyli bieg inspirowany najstarszą konkurencją starożytnej olimpiady "dromos" oraz LineFollower Light - wyścigi robotów, podczas których liczą się szybkość i sprawność – opowiada koordynator Robotic Arena. – Mamy także kategorię Combat, gdzie roboty walczą ze sobą na śmierć i życie - na piły, noże, młoty i kilofy, a wszystko w zamkniętej - dla bezpieczeństwa widzów - klatce.

Japońskie zapasy i freestyle robotów

Tradycyjnie będzie można także oglądać zmagania nawiązujące do japońskich zapasów. Podczas NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo zobaczymy walki robotów o różnych wielkościach. Zmierzą się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i dwukilogramowe kolosy. W tej ostatniej konkurencji będą wyposażone w zestaw magnesów dociskających przeciwnika do metalowego ringu, co pozwoli na pokaz skomplikowanych manewrów. Bardzo ciekawie zapowiada się również Freestyle, czyli turniej dla wszystkich konstrukcji, które nie wpisują się w pozostałe kategorie. Poza wykonaniem - jury złożone z naukowców i pasjonatów - oceni pomysł i innowacyjność robota.

Sprawdź także:

"Siła to nie wszystko. Liczy się też mózg"

Oprócz widowiskowych pojedynków Robotic Arena to także miejsce rywalizacji naukowców, konstruktorów i drużyn, które roboty tworzą. - Robotyka jest dziedziną interdyscyplinarną i wymaga wiedzy z elektroniki, mechaniki i programowania. Ważne jest też to, że robot wcale nie musi być najszybszy i najsilniejszy. Może być najmądrzejszy. A to wymaga przyłożenia się do zaprogramowania jego umysłu – mówi gość Czwórki.

XII Robotic Arena / Koło Naukowe Robotyków "KoNaR"

W trakcie imprezy będzie można także zobaczyć modele robotów opracowane przez naszych studentów. Wśród nich znajdzie się m.in. robot saperski "Ariadna" czy system hydroponiczny "Luna". Obecnie w kole naukowym działa blisko 60 osób z różnych wydziałów PWr.

Posłuchaj
04:36 CZWÓRKA Stacja Nayka - roboty 17.06.2022.mp3 Robotic Arena 2022 - co wydarzy się w tym roku? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Gość: Jakub Kolasa (prezes Koła Naukowego Robotyków "KoNaR", koordynator Robotic Arena)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Sumoroboty i automatyczna kopalnia. "Chcemy popularyzować ideę robotyki"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
- Na sobotę przygotowaliśmy wiele różnych atrakcji - mówią organizatorzy "Odysei Robotów". - Przede wszystkim konstrukcje z naszego Koła Projektowego z Planety Robotów, które były przygotowywane specjalnie pod tę imprezę i wiele stoisk od naszych partnerów, głównie są to koła naukowe z wielu różnych warszawskich uczelni - dodają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roboty otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 19:10
Wojsko, medycyna, astronomia, geologia - to tylko niektóre z dziedzin, w których roboty odgrywają coraz bardziej znaczące role. Są tacy, którzy widzą w tym zagrożenie i snują apokaliptyczne wizje i teorie, według których ludzkość czeka niechybna zagłada z rąk wyposażonych w sztuczną inteligencję humanoidalnych maszyn.
rozwiń zwiń