Alergia na słońce - czy jest niebezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 15:50
Opalona skóra wygląda promiennie i świadczy o udanych wakacjach. Wiadomo jednak, że ze słońcem nie ma żartów. Kremy z filtrem to podstawa, ale co zrobić, jeżeli jesteśmy uczuleni na słońce?
W większości przypadków jeśli zadbamy o odpowiednią ochronę przed słońcem, jego promienie nam sprzyjają. Ale jeśli mamy na nie uczulenie?
W większości przypadków jeśli zadbamy o odpowiednią ochronę przed słońcem, jego promienie nam sprzyjają. Ale jeśli mamy na nie uczulenie?Foto: RossHelen/Shutterstock.com

Wielopostaciowa osutka świetlna - co to jest?

- Alergia na słońce, w dermatologii zwana wielopostaciową osutką świetlną, to reakcja naszej skóry, w partiach, w których jest odsłonięta - na ramionach, dekolcie, na rękach - ale nie na twarzy i dłoniach - tłumaczy Natalia Niedziela z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. - Takie zmiany pojawiają się głównie na ciałach kobiet, w drugiej lub trzeciej dekadzie ich życia. Ale także u osób starszych i u dzieci.

Alergia na słońce - objawy

Osutka świetlna może mieć charakter rumieniowy, grudkowy lub pęcherzowy. - U konkretnej osoby zawsze będą to takie same zmiany - podkreśla ekspertka. - Powstają one po około jednym do pięciu dni od ekspozycji na promieniowanie słoneczne i znikają samoistnie. Jeśli jednak objawy są uciążliwe, można zastosować środki przeciwalergiczne. Zmiany skórne pojawiają się w okresie wiosennym, natomiast w sezonie letnim skóra przyzwyczaja się do promieniowania UV, dlatego nie obserwuje się zmian. - Kiedy organizm zaadaptuje się do ciepła, zmniejsza się jego wrażliwość i wysypka już się nie pojawia. Jednak w przypadku, gdy objawy długo się utrzymują, zalecam skonsultować się z dermatologiem - dodaje rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

W odróżnieniu od pyłkowej alergia słoneczna nie objawia się kichaniem. - Nawet jeśli nam się wydaje, że od patrzenia na słońce kręci nas w nosie, to jest to jedynie zwykła reakcja fizjologiczna, która przez nerwy przenosi informacje do ośrodka w mózgu. Nie ma związku z alergią - wyjaśnia Natalia Niedziela.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Zobacz także:

Co nas uczula w kremach przeciwsłonecznych?

Nie tylko słońce może być alergenem. Niektóre substancje zawarte w preparatach ochronnych też mogą pod wpływem promieniowania słonecznego wywoływać kontaktowe reakcje uczuleniowe na skórze. Tak jest na przykład z BM-DBM, związkiem rozpadającym się pod wpływem światła na wysoce alergizujące aryloglioksale. Oktokrylen z kolei nie rozpada się, a nawet stabilizuje inne substancje, ale sam w sobie jest niekiedy alergenem.

Posłuchaj
04:19 CZWÓRKA Stacja Nauka - alergia 19.07.2022.mp3 Alergia na słońce - kiedy występuje i jak sobie z nią radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 12.40

Czytaj także

Olejowanie ciała. Poranne rytuały dla zdrowia i urody

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:30
O kremowaniu czy balsamowaniu ciała słyszał każdy. Olejowanie włosów też jest dość popularne. Ale płukanie ust olejem czy olejowanie ciała to praktyka, którą stosuje niewielu.
rozwiń zwiń