Bez matematyki w medycynie panowałby chaos

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 15:39
Matematyka jest skutecznym narzędziem badawczym w wielu dziedzinach: fizyce, biologii, inżynierii czy medycynie. Żaden lekarz nie obejdzie się bez "królowej nauk", dlatego nie powinniśmy się dziwić, że wyniki matury z matematyki brane są pod uwagę w procesie rekrutacji na studia medyczne. 
Obliczanie dawek leków, przeliczanie ryzyka terapii według określonych wzorów -  matematyka jest w medycynie wszechobecna
Obliczanie dawek leków, przeliczanie ryzyka terapii według określonych wzorów - matematyka jest w medycynie wszechobecnaFoto: Shutterstock/mrmohock

Obliczanie dawek leków, przeliczanie ryzyka terapii według określonych wzorów, obliczanie składek NFZ... - matematyka jest w medycynie wszechobecna

- Matematyka jest dobrym narzędziem do opisywania otaczającego nas świata, sprawia, że jesteśmy pewniejsi w tym, co robimy - mówi Arkadiusz Michalak z Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej. - Matematyka jest językiem fizyki i chemii, a te naturalnie przekładają się na biologię, a później na medycynę. Leki, które podajemy, przeliczamy na masę ciała. Wszystkie reakcje, które zachodzą w naszym organizmie i które my później mierzymy, sprawdzamy i oceniamy, podlegają pewnym prawidłom, a matematyka pozwala nam je lepiej opisać i zrozumieć - dodaje. 

To dzięki matematyce rozwój medycyny jest możliwy. Rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, wykresy i algebra prosta to narzędzia stosowane w medycynie na co dzień. Często są niezbędne do wystawienia prawidłowej diagnozy bądź opracowania danych, które przydają się w codziennej praktyce lekarskiej. 

- Analizą zajmujemy się w pracy w Zakładzie Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej, z laboratoriami współpracujemy w zakresie poszczególnych projektów - wyjaśnia ekspert. - Medycyna to nie jest tylko podążanie za przepisami i wytycznymi. Żeby te przepisy mogły powstać, potrzebna jest nauka, historia, dane, które nam powiedzą, które leki działają, a które nie, jakie interwencje mają szansę być skuteczne, u jakich pacjentów. To siatka zależności - dodaje. 


Posłuchaj
04:45 czwórka stacja nauka 17.08.2022.mp3 Gdzie w medycynie znajdziemy matematykę? (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Tych danych jest mnóstwo, wystarczy spojrzeć na stosy dokumentów codziennie powstających w szpitalach, gabinetach czy poradniach. Te dane, dzięki matematyce, przetwarzane są na konkretne informacje.

Arkadiusz Michalak zwraca uwagę, że gdy powstaje nowy lek, niezbędne jest ocenienie jego skuteczności. - W takiej sytuacji bierzemy dwie grupy pacjentów. Jednej z nich podajemy placebo, a drugiej - nowy lek. Potem zbieramy dane - opowiada. - W odpowiedziach badanych, samopoczuciu, stanie klinicznym pacjenta zawsze będą istnieć różnice. To naszym zadaniem jest wyłuskać z tego chaosu dane, które związane są z leczeniem danym lekiem. Za tym procesem stoi właśnie matematyka - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druk 3D przydaje się lekarzom. Może skrócić czas operacji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 15:09
Druk 3D pojawia się w każdej dziedzinie naszego życia. Od lat z sukcesami gości w medycynie - potrafi skrócić czas operacji o połowę.  
rozwiń zwiń