Co mówimy przez sen i jaki jest język wróżek?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 17:50
- Język to czucie, myślenie, działanie. To cały świat - mówi Mateusz Adamczyk, językoznawca, który tłumaczy zawiłości związane z językiem polskim. Co mówimy przez sen? W jaki sposób próbujemy komunikować się, śpiąc?
Językoznawca Mateusz Adamczyk bada funkcje języka i zajmuje się nowymi trendami w mowie potocznej. Co mówimy przez sen?
Językoznawca Mateusz Adamczyk bada funkcje języka i zajmuje się nowymi trendami w mowie potocznej. Co mówimy przez sen? Foto: Shutterstock

Przez sen jesteśmy wulgarni

W jednym ze swoich filmików gość Czwórki tłumaczy m.in. to, co ludzie mówią przez sen. - Jak pokazują badania, mówiąc przez sen, jesteśmy bardziej wulgarni. A to dlatego, że w trakcie snu uśpiona zostaje kora czołowa mózgu, czyli ta część, która jest wychowywana przez edukację i społeczeństwo - tłumaczy ekspert. - Na co dzień wiemy, że takie słowa są niestosowne, więc w przestrzeni publicznej bardziej się kontrolujemy. W śnie nas to nie ogranicza. 

Intymny język wróżek

Mateusz Adamczyk wziął także pod lupę język, jakim posługują się telewizyjne i internetowe wróżki. - Tutaj najczęściej wykorzystywane jest "my - zjednujące", czyli taka konstrukcja, której używamy w stosunku do osób, którymi chcemy się zaopiekować. Kiedy analizujemy mowę rodziców do dzieci, to ci często używają zwrotów "teraz idziemy coś zjeść", albo "teraz będziemy się myć". I podobny zabieg stosują też wróżki - wyjaśnia językoznawca. - Wróżki stosują też zdrobnienia, które mają na celu "zmiękczenie" sytuacji i pokazanie, że jesteśmy bardzo blisko z rozmówcą. To element "języka intymnego". W takich programach często pojawiają się także personifikacje w stylu "sprawdźmy, co nam mówią karty". 

"Wygadaj się, będzie ci lżej"

Uczestnicy programów zachowują się trochę jak pacjenci u psychoterapeuty. Chcą zrzucić swoje bolączki, czyli "wygadać się". - Dlatego wróżki im nie przerywają, uważnie słuchają i gromadzą informacje, które mogą być przydatne w "odczytywaniu" kart na przykład tarota - dodaje Mateusz Adamczyk. - Ważne jest też pytanie o wiek. Z głosu czasami trudno to wywnioskować, tymczasem jest to ważny szczegół, bo pozwala ocenić, na jakim etapie życia jest osoba dzwoniąca. I czy w związku z tym może mieć dzieci, męża, wnuki, albo być wdową lub wdowcem. 

Sprawdź także:

Mózg kocha metafory

Innym "chwytem" stosowanym przez wróżki są hiperbolizacja, zarzucanie odbiorcy słowotokiem i metafory. - Metafora jest takim cudownym środkiem, na dodatek lubianym przez nasze mózgi, który pozwala brzmieć mądrze i tajemniczo. Niepotrzebne są konkretne wskazówki, bo odbiorca sam sobie zinterpretuje słowa, najczęściej na własną korzyść. Żeby przekonać się, jak działa ten mechanizm, polecam serial „Chirurdzy” i rozmowy, które toczy Derek "McDreamy" Shepard - śmieje się rozmówca Weroniki Puszkar.

Posłuchaj
06:04 CZWÓRKA Stacja Nauka - bloger 29.08.2022.mp3 Mateusz Adamczyk o tym, czy język polski jest wdzięcznym tematem dla blogera (Stacja Nauka/Czwórka)

Mateusz Adamczyk naukowo zajmuje się kulturą języka, socjolingwistyką i semantyką, zawodowo - pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzi szkolenia z poprawności językowej, prostej polszczyzny i kultury żywego słowa. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 12.20

kul

Czytaj także

Media społecznościowe. Jak zmieniają nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 19:38
Homo socialmedicus, czyli człowiek doby mediów społecznościowych, znaczną część swojego życia przeniósł do internetu, gdzie angażuje się w dyskusje, komentuje i dzieli się spostrzeżeniami. - Taki aktywny uczestnik dyskusji internetowych nazywany jest też "komcionautą" - mówi w Czwórce Piotr Gnyp ze studia Fish Ladder/Platige Image.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkany całego świata - temat dla blogera

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:47
Mnóstwo ludzi na całym świecie prowadzi swoje blogi. Wśród nich jest Bartek Krawczyk, pasjonat wulkanów, autor bloga "Wulkany świata". Codziennie monitoruje "wulkaniczne" portale i odczytuje obrazy satelitarne. 
rozwiń zwiń