Loesje - jak za pomocą słowa skłonić do refleksji i podnieść na duchu?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 13:00
- Loesje można zobaczyć w przestrzeni publicznej. Pojawiają się na plakatach, muralach, pocztówkach czy naklejkach, ale także w internecie - mówi w Czwórce Loesje. - Podczas warsztatów kreatywnego pisania pokazujemy jak je tworzyć.
Mural Loesje przy ul. Grochowskiej 292 w Warszawie
Mural Loesje przy ul. Grochowskiej 292 w WarszawieFoto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Inicjatywa zrodziła się w latach 80. w Holandii, a to za sprawą studentów, którzy rozczarowani otaczającą ich rzeczywistością postanowili zmieniać świat słowem. - Zaczęli pisać krótkie teksty, które zawiesili w formie prostych czarno-białych plakatów. Hasła nie były przypadkowe, komentowały rzeczywistość, a jednocześnie nie narzekały i niczego nie reklamowały - opowiada gość Czwórki. - Były czymś innym. Były formą sztuki słowa w przestrzeni publicznej.

Loesje to krótki przekaz, głównie operuje grą słów i metaforami. Niektóre teksty mają charakter aforyzmów, inne sloganów. Niosą skondensowaną treść i przekaz. Pomysł mimo swojej prostoty przyjął się i rozszerzył na cały świat. Trafiły też do Polski.  

- Po upadku muru berlińskiego inicjatywa rozprzestrzeniła się na kraje Europy Wschodnie. Holendrzy chcieli zobaczyć Europę, której nie znali, wybrali się więc podróż, która się nazywała Czerwona Papryka. Zawitali wtedy wraz ze swoją ideą po raz pierwszy do Polski - mówi Loesje. - Na Uniwersytecie Warszawskim razem ze studentami przygotowali kilka wybranych tekstów, które dało się przetłumaczyć. Wówczas to się nie za bardzo przyjęło, ponownie inicjatywa pojawiła się w 2004 roku w Kielcach i tak się zaczęło.

Fundacja Loesje Polska oprócz tego, że funkcjonuje w przestrzeni publicznej organizuje także warsztaty kreatywnego pisania w których można wziąć udział. Także dzięki nim powstają teksty, które można znaleźć w internecie i na ulicach naszych miast. - Pokazujemy jak pisać krótkie teksty, jakimi środkami stylistycznymi się posługiwać, żeby tworzyć gry słowne - tłumaczy rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Wskazujemy jak operować metaforami w efektywny sposób, żeby wyciągnąć ze słów wieloznaczności, które pobudzą nas do myślenia. Chodzi też o to, żeby to myślenie było optymistyczne.

Źr. Facebook/Loesje Polska

Jak zaznacza gość Czwórki Loesje mogą być różne, jednak mają wspólny mianownik - mają być antidotum na trudne czasy, nieść nadzieję i zaprosić przechodniów do refleksji i uśmiechu.


Posłuchaj
08:15 Czwórka/Pierwsze Słyszę - loesje 09.06.2022.mp3 W audycji opowiadamy o Loesjach (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Loejse

Data emisji: 09.06.2022 

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

"Cebula", "drama" i "Janusz". Skąd biorą się nowe określenia w języku?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 10:30
Pomysł stworzenia serwisu zrodził się w listopadzie 2003 roku. Od tego też czasu nieustannie powiększane są prezentowane zasoby - w całości bazujące na szeroko rozumianej najmłodszej polszczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń