Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
Licealiści i studenci chętnie korzystają ze swojej nieograniczonej wyobraźni i dzięki temu tworzą nowe urządzenia, które mogą nam ułatwić życie. (zdj. ilustracyjne)
Licealiści i studenci chętnie korzystają ze swojej nieograniczonej wyobraźni i dzięki temu tworzą nowe urządzenia, które mogą nam ułatwić życie. (zdj. ilustracyjne)Foto: Cast Of Thousands/shutterstock.com

Zapomniałeś powerbanku? Dobrze, że masz koszulkę

Nikodem Ciomcia - uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach - stworzył koszulkę ładującą telefon. Poza tym, że ratuje nas ona w sytuacjach, w których nasza bateria pokazuje zaledwie kilka procent, to także pozwala zaoszczędzić prąd, bo telefon ładujemy za pomocą energii, którą wytwarza nasze ciało. - W każdej chwili nasze ciało produkuje około 300 dżuli ciepła na sekundę. Kiedy się ruszamy, kiedy jesteśmy aktywni, jest to nawet 50 kilodżuli na minutę, co jest ogromną ilością energii - przyznaje młody wynalazca. 

Ekonomicznie i ekologicznie

Gdyby każdy miał możliwość ładowania telefonu w ten sposób przynajmniej raz dziennie, moglibyśmy zaoszczędzić tyle energii, ile rocznie produkują dwie elektrownie węglowe średniej wielkości. Jak zatem działa taka koszulka? - Ogniwa Peltiera, czyli urządzenia skonstruowane już w XIX wieku, za pomocą połączenia dwóch półmetali, zbierają ciepło z naszego ciała i przetwarzają na energię elektryczną - wyjaśnia Nikodem Ciomcia. - Całość jest połączona ze sterownikiem, do którego podpinamy ładowarkę telefonu. Koszulka zaprojektowana jest tak, że z zewnątrz nie widać żadnych kabli, które podłącza się do telefonu. - One są wszyte wewnątrz koszulki, bo zależy mi też na komforcie użytkowania mojego wynalazku i możliwości korzystania z niego na co dzień - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Mój cel jest taki, żeby ładować nie tylko komórkę, ale też słuchawki, tablety i inne urządzenia.

Zobacz także: 

Projekt Nikodema Ciomci dostał się do finału Konkursu Młodych Naukowców Explory 2022 i w będzie walczył o zwycięstwo w Gdyni

Posłuchaj
04:56 CZWÓRKA Stacja Nauka - koszulka 18.10.2022.mp3 Koszulka jak ładowarka. O wynalazku Nikodema Ciomci (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 12.20

kul/kor

Czytaj także

Helikoprion. "Przedziwny stwór ze spiralą zamiast zębów"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:22
- Helikoprion wymieniał zęby przez całe życie. Najstarsze znajdowały się na samym końcu spirali i służyły do gryzienia - tłumaczył edukator Krzysztof Poznański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biometria trafia pod strzechy. Szybki rozwój metod bezpiecznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 15:26
W ostatnim czasie obserwujemy coraz dynamiczniejszy rozwój algorytmów biometrycznych. Możemy rzec, że biometria trafiła wręcz pod strzechy - skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już naszą codziennością.
rozwiń zwiń