Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską. Jak je obserwować?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 16:04
- Nad Polską można będzie oglądać częściowe zaćmienie Słońca - mówi dr Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego UW. - Potrwa około dwóch godzin, a Księżyc przyćmi prawie 50 procent tarczy Słońca.
We wtorek 25 października nad Polską można będzie zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca
We wtorek 25 października nad Polską można będzie zaobserwować częściowe zaćmienie SłońcaFoto: shutterstock/kdshutterman

Już we wtorek 25 października nad naszym krajem widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca. - Zaćmienie Słońca następuje wtedy, kiedy tarcza Księżyca przechodzi przed tarczą Słońca - mówi specjalista. - Księżyc wtedy częściowo zasłania biegnące do nas promienie słoneczne.

Tym razem Księżyc zasłoni część tarczy Słońca, zatem zaćmienie będzie częściowe. To jedyna taka okazja w 2022 roku, a kolejna będzie dopiero za pięć lat. O ile zjawisko częściowego zaćmienia Słońca co jakiś czas występuje, o tyle niezmiernie rzadko zdarza się całkowite zaćmienie Słońca. - Na najbliższą okazję, żeby na terenie Polski je zobaczyć, trzeba poczekać aż do roku 2135 - zaznacza rozmówca Macieja Wójcika. - Zjawisko nie dość, że rzadkie, to występuje w wąskim obszarze. Trzeba więc mieć szczęście, żeby na nie trafić.


Wpływ Księżyca

Żeby nastąpiło zaćmienie Słońca, Księżyc musi być w nowiu. W zaćmieniach Słońca jest okresowość, która jest dość długa, bo podstawowy cykl wynosi 18 lat. - Najbliższe zjawisko potrwa ok. dwóch godzin, a Księżyc przyćmi prawie 50 procent tarczy Słońca. Zaćmienie zacznie się o godz. 11.11, a skończy o 13.30 - tłumaczy specjalista. - Obserwacje astronomiczne są uzależnione od warunków meteorologicznych. Kiedy będzie duża warstwa chmur, przy częściowym zaćmieniu, nawet możemy nie zaobserwować, że dociera do nas mniej światła. To jest wyraźnie widoczne dopiero przy całkowitym zaćmieniu.

Podczas obserwacji ważne jest, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Doktor Radosław Poleski przestrzega, abyśmy nie patrzyli bezpośrednio na Słońce przez instrumenty, które zbierają światło, takie jak lornetka czy luneta. - Potrzebne są specjalne filtry. Jeśli pogoda dopisze, można wybrać się na wspólne obserwacje astronomiczne, które organizowane są przez różnego rodzaju instytucje i koła naukowe w całej Polsce - opowiada gość Czwórki. - Zapraszamy także do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich. Tam, w otoczeniu Ogrodu Botanicznego, będziemy obserwować zaćmienie i rozmawiać o tym zjawisku.

Zaćmienie można będzie także obejrzeć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Źr. Facebook/Centrum Nauki Kopernik


Patrzeć przez filtry

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na samodzielne oglądanie zaćmienia Słońca, powinniśmy zaopatrzyć się w filtry. - Najprostsze to szkła spawalnicze, ale możemy też wykonać filtry z tego, co mamy pod ręką - mówi Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny miesięcznika "Urania - Postępy Astronomii". - Można także patrzeć przez płytę kompaktową albo spróbować sposobu naszych dziadów, czyli patrzeć przez okopcone szkło. Wtedy jednak obserwujmy Słońce bardzo krótko i co jakiś czas dajmy oczom odpocząć. Dociera bowiem do nas promieniowanie podczerwone, które w sposób niezauważalny może dokonać poważnych zniszczeń w siatkówce.


Posłuchaj
14:08 Czwórka/Stacja Nauka - zaćmienie Słońca 24.10.2022.mp3 W audycji mówimy o zaćmieniu Słońca (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Można się także zaopatrzyć w bardziej profesjonalne urządzenia, takie jak folia mylarowa, którą możemy osłonić instrumenty, albo kupić zabezpieczone nią okulary. Dostępne są w sklepach ze sprzętem astronomicznym. Prognozy długoterminowe na dzień zaćmienia nie są niestety obiecujące, jednak wszystko się może zdarzyć, więc warto śledzić je na bieżąco. Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Azji.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Gość: dr Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego UW

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 12.36

aw/kor

Czytaj także

Dlaczego niebo nie jest czarne? To wina smogu świetlnego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 15:16
Oglądanie gwiazd relaksuje i ma w sobie coś z magii. Niestety w dużych miastach coraz rzadziej jest ku temu okazja. Nic więc dziwnego, że ekolodzy, naukowcy i pasjonaci astronomii coraz głośniej mówią o zanieczyszczeniu światłem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaćmienie Słońca nad Polską. Kiedy i jak je oglądać? Wyjaśniamy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 09:44
Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych i cieszących się niezwykłą popularnością zjawisk astrofizycznych. W Polsce będziemy mogli obserwować je już w nadchodzący wtorek. - Jak na warunki polskie, będzie to wydarzenie dość spektakularne - powiedział Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń