Dlaczego niebo nie jest czarne? To wina smogu świetlnego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 15:16
Oglądanie gwiazd relaksuje i ma w sobie coś z magii. Niestety w dużych miastach coraz rzadziej jest ku temu okazja. Nic więc dziwnego, że ekolodzy, naukowcy i pasjonaci astronomii coraz głośniej mówią o zanieczyszczeniu światłem. 
Wrocław nocą.
Wrocław nocą.Foto: Shutterstock

Im więcej światła, tym mniej widać 

Sztuczne oświetlenie pomaga nam po zmroku przemieszczać się po mieście, ale dla obserwatorów kosmosu jest prawdziwym utrapieniem, które może nawet spowolnić rozwój badań o wszechświecie. Tuż po zachodzie słońca nad terenami, na których mieszkają skupiska ludzi, pojawia się smog świetlny. - Taki smog przekłada się na to, że gorzej widać obiekty na niebie, a to z kolei powoduje utrudnienia m.in. w astronomii. Poza tym sztuczne światło, które pojawia się nocą - czyli w czasie, kiedy w naturze byłoby po prostu ciemno - ma negatywne konsekwencje dla żywych organizmów przystosowanych do "tradycyjnego" funkcjonowania w trybie dzień-noc - tłumaczył w Czwórce Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Light pollution - co to jest?

Z zanieczyszczeniem światłem walczą m.in. studenci Astronomii UAM i Fotografii, założyciele grupy Good Night Collective. - W centrach dużych miast możemy oglądać tylko kilkanaście, no może kilkadziesiąt gwiazd. Na terenach podmiejskich i wiejskich może ich być już kilkaset, a w warunkach idealnych, na przykład w parkach ciemnego nieba, nawet dwa tysiące - mówi Michał Pawłowski. - Głównym źródłem tego problemu są latarnie uliczne, reklamy wielkoformatowe, rozświetlenie biurowców i stref przemysłowych oraz dużych obiektów infrastrukturalnych. - Light pollution, czyli smog świetlny, jest pomarańczową poświatą, która unosi się nad miastami - tłumaczy Justyna Olszewska. - Kolejne zanieczyszczenia to zakłócenie świetlne, czyli tak zwana symfonia świateł, która sprawia, że miasto wygląda jak bożonarodzeniowa choinka, światło zbłąkane oraz blask i oślepienie - nadmierna jasność, która powoduje dyskomfort.  

Posłuchaj
04:31 CZWÓRKA Stacja Nauka - niebo 21.10.2022.mp3 Co ma wspólnego kolor nieba z ekologią? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Smog świetlny to przede wszystkim problem najbardziej rozwiniętych krajów. W praktyce jednak światło "rozlewa się" poza wszystkie miejskie wyspy. Skutki zanieczyszczenia są bardzo wymierne. - Problemy z zasypianiem, problemy ze zwiększonymi poziomami stresu, problemy z oczami, które szybciej i bardziej się męczą - wymienia rozmówca Szymona Majchrzaka. - To zaś ma przełożenie na problemy z produkcją hormonów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Problem dotyczy także zwierząt. Wyspy światła wabią zwierzęta i czynią je bardziej skołowanymi. Gubią trasy migracji, są bardziej zmęczone i narażone na czynniki, które nie występują w ich naturalnym środowisku.    

Sprawdź także:

Wyłączaj i oszczędzaj

Co można zrobić, żeby zmniejszyć zanieczyszczenie świetlne? Najlepiej wyłączyć niepotrzebne źródła. - Takie rozwiązanie zastosowały w pandemii władze Krakowa i okazało się, że w ciągu jednego tylko miesiąca udało się im zaoszczędzić 20 tysięcy złotych.  Sprawdza się także oświetlenie z wbudowanym czujnikiem, które włącza się, kiedy ktoś się do niego zbliża. Możemy też wymienić lampy uliczne na takie, które będą kierowały snop światła w dół. Albo - w tańszej opcji - wymienić klosze. Takie klosze zostały założone przy ulicy Słonecznej w Poznaniu - dodaje Justyna Olszewska.    

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 12.39

kul/kor

Czytaj także

Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Green filming - trend eko na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 12:38
Produkcje filmowe to nie tylko doskonały scenariusz, sprawny operator i jako efekt końcowy - film. To także praca setek ludzi, plany zdjęciowe i ślad węglowy, który pozostawiają. Dlatego coraz częściej mówi się o green filmingu.
rozwiń zwiń