Polibas - bidegradowany plastik. Zakop go, zapomnij i niech zasila rośliny

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 14:55
Od lat nie umiemy zrezygnować z plastiku. Arkadiusz Pawlik, student inżynierii materiałowej, zdecydował, że w tej sytuacji powinniśmy go oswoić, tak by działał z korzyścią dla nas i środowiska. Tak powstał polibas - biodegradowalny plastik. 
Arkadiusz Pawlik stworzył biodegradowalny plastik - polibas
Arkadiusz Pawlik stworzył biodegradowalny plastik - polibasFoto: shutterstock.com/Teerasak Ladnongkhun

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zorganizowano DemoDay, wydarzenie podczas którego młodzi wynalazcy przedstawiali swoje pomysły. Ma ono na celu prezentację przeróżnych innowacji opracowanych na uczelni, by zaznajomić z nimi świat biznesu, by projekty nie pozostały jedynie na kartach prac naukowych, a miały szanse być wdrożone. 

Na DemoDay ze swoim pomysłem pojawił się też Arkadiusz Pawlik, który stworzył biodegradowalny plastik. - Plastik będzie cały czas. Tworzywa sztuczne są i będą obecne w naszym życiu. Skoro więc nie możemy bez nich żyć, spróbujmy je oswoić - mówi student inżynierii materiałowej w rozmowie z Szymonem Majchrzakiem. - Mój pomysł to polibas, tworzywo do zastosowania nie tylko w agrotechnice, ale również w pozostałych dziedzinach - dodaje. 

Dzięki zastosowaniu, przez Arkadiusza Pawlika, w mieszance materiałów pochodzących ze skał wulkanicznych, powstało tworzywo biodegradowalne. Gdy rozkłada się gleba może zyskać kilka cennych minerałów. Hasłem promującym koncepcje studenta jest 3 x Z, będące parafrazą studenckiego powiedzonka "Zakuć, Zdać, Zapomnieć". W projekcie rozmówcy Czwórki trzy "Z" oznaczają: "Zakop, Zapomnij, Zbieraj wyższe plony".


Posłuchaj
03:58 czwórka stacja nauka 12.01.2023.mp3 O polibasie - biodegradowalnym plastiku opowiada Arkadiusz Pawlik (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Pył mineralny, którego używam, ma w sobie składniki mineralne, które wpływają na glebę, powodują, że chemia gleby jest odpowiednia dla roślin, co potwierdzone jest naukowo - wyjaśnia. - Jeśli kupujemy świeże zioła w polipropylenowych doniczkach, to gdy przynosimy je do domu przesadzamy do większej donicy. Przy zastosowaniu osłonki z polibasu moglibyśmy zakopać je wraz z doniczką. Ona po pewnym czasie rozłoży się i zasili glebę naszych roślin - dodaje. 

W procesie rozkładu polibasu biorą udział małe mikroorganizmy, które znamy z procesu kompostowania. 

Dziś wyprodukowany przez Arkadiusza Pawlika polibas osiąga grubość kartki papieru, możemy być lekko cieńszy lub grubszy. Jego kolor jednak jest odrobinę szary, za sprawą wulkanicznego pyłu używanego w mieszance. - Rośliny rosną lepiej na wulkanicznej glebie - podkreśla. - Dzięki polibasowi oddajemy im to, co zabraliśmy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Weronika Puszkar 

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Wieloryby dla plaż #bezplastiku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
Działacze Greenpeace obliczyli, że co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Dodatkowo podają, że 90 procent wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostaje poddana recyklingowi. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy biotyczne baterie uratują naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:55
Zepsute warzywa i owoce już nie muszą się kojarzyć z marnotrawstwem. Można je wykorzystać przy produkcji tzw. biotycznych baterii, które - jak twierdzą studentki ze School of Form Uniwersytetu SWPS - mogą nawet uratować planetę.
rozwiń zwiń