Matura z angielskiego. Powtórz, co trzeba i włącz film

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 14:19
Na maturze z języka obcego na uczniów czeka: czytanie, słuchanie, część, w której muszą wykazać się wiedzą ma temat środków językowych oraz forma pisemna. Jak najłatwiej się z tym rozprawić podpowiadamy w Czwórce. 
Ucząc się języków obcych, warto korzystać nie tylko z książek, ale słuchać także radia czy oglądać filmy w poznawanym języku
Ucząc się języków obcych, warto korzystać nie tylko z książek, ale słuchać także radia czy oglądać filmy w poznawanym językuFoto: Shutterstock/Lordn

Ostatnie dni przed maturą niektórzy wykorzystują jeszcze na powtórki. Krzysztof Mazur i Filip Dąbrowski, korepetytorzy z Flulingo, zdradzają patenty na ostatnie powtórki. 

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym zwykle zawiera zadanie napisania listu, pocztówki lub wpisu na bloga, na poziomie rozszerzonym spotkamy się za to z rozprawką. Aby z sukcesem przejść przez te wypracowania warto nauczyć się kilku przydantnych zwrotów i konsekwentnie je wykorzystać. 

- Warto wyszukać te określenia w sieci, np. gdy wprowadzamy w rozprawkach nowy argument to używamy "firstly", a potem konsekwentnie "secondly"... - mówi Krzysztof Mazur. - Pamiętajmy o narzuconej nam formie. Jeśli jest to rozprawka to musi zawierać wstęp, rozwinięcie czyli nasze argumenty (tu zawsze warto podać dwa "za", dwa "przeciw") i zakończenie. Jeśli jest to list, to pierwszą częścią jest też wprowadzenie, część środkowa i zamknięcie tematu. Opanowane wcześniej zwroty, jak "I'm looking forvard" czy "best" bardzo nam pomogą - dodaje. 

Więcej tematów maturalnych znajdziesz TUTAJ <<<

Korepetytor podkreśla, że trzymanie się narzuconej przez zadanie formy to już pierwsze nasze zdobyte punkty, dodatkowe da nam opanowane słownictwo. - Musimy pamiętać, że gdy podajemy argumenty, to trzeba je rozwinąć. Tu jedno zdanie nie wystarczy - podpowiada.- Trzymajmy się też zadanego tematu, nie uciekajmy w dygresje - dodaje. 

Zwykle maturzysta ma zadanie stworzyć formę pisemną na 200-250 słów. W praktyce ma jednak margines plus-minus 10 procent, czyli musi się zmieścić w liczbie od 180 do 280 słów. Posłuchaj
05:22 czwórka stacja nauka 26.04.2023 angielski.mp3 Jak wykorzystać czas na ostatnie, przedmaturalne powtórki z angielskiego? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Pierwsze zadaniem na maturze jest słuchanie. Do niego warto powtórzyć Reported speech oraz Passive voice. - W słuchaniu często mówimy o opiniach innych ludzi lub wydarzeniach, które już miały miejsce, dlatego Reported speech oraz Passive voice nam się przydadzą - mówi Filip Dąbrowski. - Bardzo ważne jest to, by nie stresować się jednoczesnym słuchaniem i rozwiazywaniem zadań. Nie musimy też rozumieć każdego słowa. Najważniejsze jest to, żebyśmy zrozumieli kontekst wypowiedzi oraz jej sens. Przeczytajmy odpowiedzi przed słuchaniem, parcelujmy sobie tekst na malutkie części. Pracujmy stopniowo - dodaje. 

Czytaj także: 

Korepetytor radzi też, że przed maturą świetnym ćwiczeniem tej umiejętności jest oglądanie filmów lub słuchanie audycji w języku angielskim. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Krzysztof Mazur i Filip Dąbrowski z Flulingo

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 12.41

pj

Czytaj także

Matura z matematyki. Oczyść głowę i sprawdź trzy razy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 14:56
Matura za pasem, ta z matematyki już 5 maja. Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową" podpowiada, jak zrobić ostatnie powtórki i w jakiej kolejności rozwiązywać zadania na samym egzaminie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023. Język polski - które lektury warto powtórzyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 15:07
Matura z języka polskiego już 4 maja - czas szybko przypomnieć sobie lektury. "Szczęśliwa siódemka", czyli najważniejsze tytuły, warte przypomnienia to "Kordian", "Pan Tadeusz", "Dziady" cz. 3., "Wesele", "Przedwiośnie", Inny świat", i "Tango".
rozwiń zwiń