Lektury szkolne. "Tekstom źródłowym potrzebny jest współczesny kontekst"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 19:30
Lista lektur szkolnych od lat pozostaje niezmieniona - dziś uczniowie czytają te same książki, które czytali ich rodzice i dziadkowie. Nadal są na niej "Janko Muzykant", "Syzyfowe prace" i "Reduta Ordona". Czemu służyć ma taki czytelniczy rygoryzm?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dean Drobot

Posłuchaj
03:36 CZWORKA Czat Czworki - sonda 21.01.2021.mp3 Lektury szkolne - dlaczego uczniowie mają z nimi problem? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Jeśli sięgamy po książki, których lektura sprawia nam przyjemność, to wyrabiamy w sobie nawyk czytania i zwiększamy czytelnicze kompetencje Magda Siekierzyńska

Tekst musi mieć kontekst

Magda Siekierzyńska przyznaje, że lektury kojarzą się z obowiązkiem i przymusem, a nie z przyjemnością czytania. - Literatura ma moc mówienia o rzeczach ważnych i to niezależnie od epoki, w której powstała. Znajomość tych tekstów i kodów kulturowych jest bardzo ważna, ale problem polega na języku, który nie zawsze jest zrozumiały dla uczniów szkół podstawowych czy średnich - tłumaczy. - Literackiego kanonu nie da się przeczytać ze streszczenia, ale z innymi nauczycielami obserwujemy dużą trudność w rozumieniu tekstów źródłowych. Dlatego tak ważne jest, by do kanonu wprowadzać także współczesne pozycje, które nadadzą lekturom aktualny kontekst.

Posłuchaj
11:45 CZWORKA Czat Czworki - lektury 21.01.2021.mp3 Tekst i kontekst. O "Liście alternatywnych lektur" (Stacja Kultura/Czwórka)

Magda Siekierzyńska jest także współautorką "Listy alternatywnych lektur". - Znalazły się na niej książki, które wzbogacają istniejący kanon, są bardziej dostosowane do naszych realiów i odpowiadają na potrzeby współczesnej młodzieży oraz dzieci. Bo przygodę z literaturą klasyczną można zacząć nawet od komiksu - wyjaśnia.


Posłuchaj
09:21 CZWORKA Czat Czworki - Ksiazniczki.mp3 "Bibliocreatio". Jak stworzyć czytelniczy profil? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Nie uważam, że każdą książkę należy przeczytać "od deski do deski". Daję sobie prawo, by porzucić lekturę w połowie, jeśli mi się nie podoba Zofia Karaszewska

Profil czytelniczy - jak go stworzyć?

Sylwia Stano i Zofia Karaszewska stworzyły projekt "Bibliocreatio", by pomagać ludziom w doborze książek, biorąc pod uwagę ich indywidualne preferencje i zainteresowania. - Punktem wyjścia do naszych działań jest odpowiedź na pytanie, "co nam się podoba". Potem, małymi kroczkami, dochodzimy do profilu czytelniczego i wiemy już, jakie lektury sprawiają nam przyjemność - opowiada Zosia Karaszewska. 

Zobacz także:


Nie ma takiego momentu w życiu, kiedy człowiek jest już skreślony jako czytelnik Sylwia Stano

W książkach przeglądaj się jak w lustrze

- Powrót po latach do kanonu lektur szkolnych może okazać się fantastyczną przygodą. Wszystko możemy, nic nie musimy - dodaje Sylwia Stano. - Możemy eksperymentować, szukać własnych ścieżek i interpretacyjnych tropów. Dla mnie odkrywanie tych tekstów na nowo to jak przeglądanie się w lustrze. Dobrze się czuję z tym typem narracji albo wiem, że z reportażami jest mi po drodze. Co więcej, do lektur z młodości coraz chętniej wracają współcześni pisarze, w tym Olga Tokarczuk - podsumowuje.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Magda Siekierzyńska (polonistka, współautorka "Listy alternatywnych lektur", Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży), Sylwia Stano i Zofia Karaszewska (literaturoznawczynie, inicjatywa "Książniczki" i "Bibliocreatio")

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pobudzić apetyt na książki?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 20:26
- Chcemy, by literatura miała w Warszawie serce, które bije w nowy sposób - mówi Paulina Wilk z Fundacji Kultura Nie Boli.
rozwiń zwiń