Polskie studentki w finale międzynarodowego konkursu architektonicznego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 19:37
Studentki Wydziału Architektury PW zaprojektowały Centrum Zrównoważonego Rozwoju w obozie dla uchodźców Mayukwayuukwa w Zambii. Praca zespołu znalazła się w finale Międzynarodowego Humanitarnego Konkursu Architektonicznego.
W  Zambii przebywa ponad sto tysięcy uchodźców.
W Zambii przebywa ponad sto tysięcy uchodźców. Foto: shutterstock/violent_string

W Zambii przebywa łącznie około 105 tys. uchodźców. Celem konkursu zorganizowanego przez platformę Archstorming było zaprojektowanie nowego Centrum Zrównoważonego Rozwoju w obozie Mayukwayuukwa. Uczestnicy mieli wykorzystać lokalne i zrównoważone materiały oraz techniki, które uchodźcy mogliby odtworzyć podczas budowy własnych domów.

Za projektem, który zdobył uznanie konkursowego jury, stoją studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Klaudia Płachetko, Magdalena Stefaniuk i Karolina Michalak, z którymi rozmawia Weronika Puszkar.

Prosty projekt 

Studentki zaprojektowały kompleks budynków na planie koła z otwarciem na pobliski ogród i sady. - Zależało nam na tym, żeby konstrukcja była jak najprostsza. Założeniem była funkcjonalność, wygoda użytkowania, a także możliwość zrealizowania projektu z dostępnych na miejscu materiałów i możliwość rozbudowania obiektu - mówią finalistki konkursu. - Budynki nawiązują do istniejącego już obiektu. W naszym projekcie znalazły się dwa budynki przeznaczone na sypialnie, kuchnia, dwie sale lekcyjne i część administracyjna.


Z myślą o ekologii

Podstawowym materiałem konstrukcyjnym są kratownice, które podtrzymują dach z blachy. Ściany wykonane są z cegły, która jest wykonywana na miejscu z lokalnych materiałów. - Używamy materiałów, które są wykonywane w bezpośrednim sąsiedztwie działki. Cegła będzie wykonywana z gliny, co pomaga też zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem tych materiałów - zaznaczają studentki. - Obok kompleksu zaprojektowałyśmy zagrody dla zwierząt, a także ogródki, które mają zapewnić lokalne uprawy. Wewnętrzny dziedziniec wypełniony jest roślinnością. Zabudowę zlokalizowałyśmy w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w lokalne środowisko i zachować jak najwięcej istniejącej zieleni.


W założeniu kompleks ma być wyposażony w system zbierania wody deszczowej, a na dachach mają się znaleźć panele słoneczne, tak, żeby ośrodek mógł korzystać z odnawialnych źródeł energii.


Posłuchaj
04:04 Czwórka Polskie studentki w finale Międzynarodowego Humanitarnego Konkursu Architektonicznego 11.05.2023.mp3 Czwórka/Stacja Nauka - Polskie studentki w finale Międzynarodowego Humanitarnego Konkursu Architektonicznego (stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 12.40

aw

 

Czytaj także

Akademik marzeń? Jak widzą go studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:40
Studenci architektury i budownictwa polskich uczelni wzięli udział w 24-godzinnym maratonie BIM. Ich zadaniem było zaprojektowanie "Akademika marzeń". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencka Barka autonomiczna najlepszą konstrukcją na zawodach na Florydzie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 17:02
Studenci z AGH zbudowali barkę solarną, która wygrała zawody RoboBoat w kategorii "najlepsza konstrukcja" na Florydzie za najlepszą konstrukcję autonomiczną. Czy takie urządzenia będę wkrótce powszechne na naszych wodach?
rozwiń zwiń