Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
Audio
  • Które kierunki warto studiować, a których unikać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak przekonywała w Czwórce Agnieszka Borowa, konsultant ds. rekrutacji, młodzi zrozumieli, że to nie ukończenie studiów jest gwarancją sukcesu zawodowego. - Wszystko zależy od tego, jaki kierunek wybierzemy. Liczą się także tzw. kompetencje miękkie, czyli umiejętności interpersonalne, a także doświadczenie zawodowe, nabyte przez kandydata na stanowisko już w trakcie studiów - mówiła ekspertka, ale podkreślała, że warto mimo wszystko wybierać uczelnie z pierwszych miejsc rankingów.

Zdaniem ekspertów dziś najmniej popularnymi kierunkami studiów są m.in. filologia klasyczna, ukraińska, nowogrecka, ale także filozofia, politologia, czy ochrona środowiska, która jeszcze kilka lat temu przyciągała maturzystów jak magnez.

W programie zastanawialiśmy się także na ile to, jakie kierunki studiów kończymy determinuje naszą zawodową przyszłość, a Mieszko Czerniawski z Parlamentu Studentów RP, tłumaczył, jak pogodzić można wymagania rynku pracy z oczekiwaniami studentów.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Borowa (starszy konsultant ds. rekrutacji, agencja pracy Job House), Mieszko Czerniawski (Parlament Studentów RP), Anna Wdowińska (Fundacja Perspektywy)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 15.10

kd


Czytaj także

Studia XXI wieku - mają nas rozwijać, a nie tylko uczyć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 15:49
- Absolwenci kierunków informatycznych są dziś wręcz rozchwytywani przez pracodawców - przekonuje menadżer Michał Kapinos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studiuj i pracuj. "To podniesie twoją zawodową wartość"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:30
Kelner, sprzedawca, ulotkarz - to najbardziej popularne zawody wśród studentów. - Dla pracodawcy będzie się liczyć każda nasza aktywność, która świadczy o tym, że zależy nam na naszym rozwoju - przekonują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać wizażystą? "Potrzebna jest kreatywność"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 16:54
W audycji "Instytut Zatrudnienia" sprawdziliśmy, jak wykonać doskonały makijaż i jak wyglądają zawody charakteryzatorki i wizażystki "od kuchni".
rozwiń zwiń