Żyrardów. "To może być stan umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:55
Każde, nawet najmniejsze miasteczko kryje niesamowite historie. Udowadniają to założycielki stowarzyszenia "Projekt Miasto" z Żyrardowa, pracującego na rzecz zbudowania lokalnej tożsamości.
Audio
  • Zapraszamy na spacer po Żyrardowie (Czat Czwórki/Czwórka)
Historia Żyrardowa rozpoczyna się w latach 30. XIX wieku. Za sprawą fabryki lnu była to wielokulturowa miejscowość
Historia Żyrardowa rozpoczyna się w latach 30. XIX wieku. Za sprawą fabryki lnu była to wielokulturowa miejscowośćFoto: commons.wikimedia.org/DeGirard

- Żyrardów ma niezwykłą wielokulturową historię. Poprzez różne działania, na przykład tematyczne spacery, pomagamy sięgać do naszej historii, przede wszystkim młodszym mieszkańcom - mówiła Czwórce Magdalena Skibińska ze stowarzyszenia. Niewiele osób wie, że nazwa tej podwarszawskiej miejscowości pochodzi od francuskiego nazwiska, a jej założenie w pierwszej połowie XIX wieku wiązało się z otwarciem fabryki lnu. To właśnie te i inne fakty z historii Żyrardowa starają się przekazać jego mieszkańcom działaczki z Projektu Miasto, organizując, między innymi, warsztaty tkackie dla młodzieży.

A czy wy znacie historie waszych rodzinnych miast? I co byście zmienili, żeby żyło się tam lepiej? Na te pytania odpowiadali uczestnicy Czwórkowej sondy.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Magdalena Skibińska ("Projekt Miasto")

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 16.08

jsz/mz

      

Czytaj także

Cudze chwalicie… Polska na międzynarodowym szlaku turystycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 16:35
Czy znamy walory turystyczne Polski? Co możemy zaoferować gościom z zagranicy? Których miejsc na mapie nie powinni omijać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
rozwiń zwiń