Jaka rodzina jest (nie)zgodna z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 16:16
Model rodziny zmienia się, a podział ról kobiety i mężczyzny wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze 50 lat temu. Czy możemy mówić o jednej definicji rodziny i małżeństwa we Wspólnocie Europejskiej?
Audio
  • Definicja rodziny - czy istnieje ta właściwa? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Prawo rodzinne powinno być regulowane na poziomie krajowym, a nie europejskim, a instytucje europejskie powinny szanować regulacje poszczególnych członków - przekonywał Jan Urmański z Inicjatywy "Mama, tata i dzieci". - Jedyną definicją rodziny nie budzącą wątpliwości jest ta oparta na małżeństwie jednego mężczyzny z jedną kobietą oraz na ich relacjach, pokrewieństwie z dziećmi - przekonywał.

Jednak, jak oponowała dr Marta Pęczak, takie postawienie sprawy może nie tylko budzić kontrowersje, ale także powodować realne problemy. - Mamy wolność przepływu osób między państwami UE, a modele rodziny na jej terenie są bardzo różne. Gdy ludzie z innej części UE przyjadą do nas, będziemy musieli poradzić sobie z tym, że pozostają w relacjach, które są legalne w ich kraju, a u nas nie - podkreślała ekspertka.

W programie dyskutowaliśmy o tym, czy prawne definicje relacji rodzinnych w ogóle są potrzebne i sprawdzaliśmy, jak działa polskie prawo w tym obszarze.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Goście: dr Marta Pęczak (psycholog kulturowy SWPS), Jan Urmański (Inicjatywa "Mama, tata i dzieci")

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 15.07

kd/mg

Czytaj także

Czego młodzi oczekują od rodziców? "Granic"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:50
- Choć chyba nikt z nas otwarcie się do tego nie przyzna, to każdy dobrze wie, że jeżeli ma się za dużo swobody to można zacząć szaleć - uważają licealistki Ola i Zuza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinny interes. Czy warto go robić?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:00
Ostatni światowy kryzys pokazał, że firmy rodzinne są bardziej odporne na niestabilne czasy. - Bierze się to przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności wobec pokoleń - tłumaczą eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina 500+. Na wakacje, AGD czy rozwój rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 17:15
Od pięciu miesięcy polskie rodziny mogą liczyć na pomoc państwa. - Program "Rodzina 500+" jest dobrym zastrzykiem pieniędzy, ale nie sądzę, żeby wpłynął na rozwój demograficzny. Tak przynajmniej wskazują różne badania - przekonuje ekspert polityki społecznej Izabela Przybysz.
rozwiń zwiń