Wykluczenie energetyczne, czyli Polska bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:30
Często powtarzanym w obecnych czasach hasłem jest "cyfrowe wykluczenie". Jak się jednak okazuje w XXI wieku można być marginalizowanym z powodu braku dostępu do źródeł energii.
Audio
  • Jak definiuje się wykluczenie energetyczne i w jakim stopniu ten problem dotyczy Polski? (Czat Czwórki/Czwórka)
Według definicji Unii Europejskiej - jeśli na rachunki za prąd i ogrzewania przeznaczamy więcej niż 10 proc. naszych dochodów to znaczy, że jesteśmy wykluczeni energetycznie
Według definicji Unii Europejskiej - jeśli na rachunki za prąd i ogrzewania przeznaczamy więcej niż 10 proc. naszych dochodów to znaczy, że jesteśmy wykluczeni energetycznieFoto: patpitchaya/Shutterstock.com

Czytaj także
elektrownia 1200.jpg
Energia. Z węgla, atomu, czy źródeł odnawialnych?

Wysoki koszt energii, niska efektywność energetyczna domu i relatywnie niski dochód gospodarstwa domowego to czynniki definiujące poziom ubóstwa energetycznego. - Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej, kolejna podwyżka o 500 złotych w skali roku dla małego przedsiębiorcy może być niebagatelna - przekonuje Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.  

W gospodarstwach domowych ubóstwo energetyczne przejawia się m.in. niską temperaturą w mieszkaniach. - Według europejskiego standardu temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić 21 stopni C. Ale jakie odchylenie pozoduje, że mamy do czynienia z wykluczeniem energetycznym - te kwestie ciągle są ustalane - wyjaśnia Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.


Czytaj także
praca biuro kobieta 1200.jpg
Luka płacowa. Czemu kobiety zarabiają mniej?

W audycji zastanawiamy się także, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i co dla osób ubogich będzie oznaczać wprowadzenie "opłaty mocowej", a reporterka Justyna Tylczyńska w rozmowie z prof. Jerzym Buzkiem sprawdza, jak z wykluczeniem energetycznym zamierza walczyć Parlament Europejski.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Krzysztof Jędrzejewski (Koalicja Klimatyczna)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 15.05

kul/kd

Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizjoterapia po hiszpańsku. Jedź i... ucz się

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 16:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do odbycia erasmusowych praktyk w Hiszpanii. O swoich doświadczeniach zdobytych w trakcie pobytu w Murcji, w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, opowiadają studenci fizjoterapii z Olsztyna, bracia bliźniacy Damian i Daniel Gościniak.
rozwiń zwiń