X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eliksir życia. Czy zabraknie nam pitnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 18:00
W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie - ostrzega ONZ. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w "Czacie Czwórki" o tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji Nasza Ziemia i z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z PAH-u.
Audio
  • Czy czeka nas poważny kryzys związany z kurczącymi się zapasami wody pitnej? (Czwórka/Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Chakkrit Wiangkham

Sławomir Brzózek Produkcja kilku ubrań absorbuje więcej wody niż jedna osoba potrzebuje przez całe życie

Kurczące się zapasy wody stwarzają poważne zagrożenie dla ludzkości. Problemy z jej niedoborami nie dotyczą już wyłącznie krajów Trzeciego Świata. Borykają się z nimi także wysoko rozwinięte państwa europejskie. A jak sytuacja dostępu do wody pitnej wygląda w Polsce? - Przeciętny Europejczyk ma ok. 4,5 tysiąca metrów sześciennych wody do dyspozycji, a Polak jedynie 1,5 tysiąca - przekonuje Sławomir Brzózek. - Nie potrafimy wody zatrzymać. Ona spływa do Bałtyku. Z jednej strony mają na to wpływ zmiany klimatyczne, a Polska zaczyna stepowieć. Z drugiej zaś zabetonowaliśmy ziemię i woda w nią nie wsiąka - dodaje.

Monika Korowajczyk-Sujkowska Żaden kryzys nie tworzy się z dnia na dzień. To jest proces. Susza i głód trwają kilka miesięcy i wiążą się z całym procesem przyczynowo-skutkowym

Obecnie zapotrzebowanie na wodę jest ogromne - do wyprodukowania kilograma wołowiny wykorzystuje się 16 tysięcy litrów wody, a kilogram pszenicy potrzebuje jej nawet 1,5 tysiąca. - Woda zużywana jest tam, gdzie są plantacje, hodowle i uprawy. W każdej usłudze ukryty jest jakiś ślad wodny, a potężne jej ilości znikają, gdy marnujemy jedzenie - wyjaśnia Sławomir Brzózek. Czy sytuację tę mogą zatem zmienić jeszcze bardziej wzmożone akcje edukacyjne? - Oszczędzanie wody staje się coraz bardziej aktywne i świadomość ludzi rośnie. To się zmienia, ale trochę za wolno - twierdzi Monika Korowajczyk-Sujkowska.

W audycji dyrektorka działu pomocy humanitarnej PAH-u wyjaśnia także, dlaczego w Afryce i na Bliskim Wschodzie problem braku dostępu do wody to nie tylko efekt zmian klimatycznych, a wiążą się z nim także kwestie polityczne. Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się też, jake są podstawowe zasady oszczędzania wody.

Monika Korowajczyk-Sujkowska Afryka i Bliski Wschód to permanentny brak wody. Czasem jest to wynik działań człowieka, szczególnie, jeśli mówimy o kryzysach zbrojnych. Czasem utrudnia się ludziom do niej dostęp   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Korowajczyk-Sujkowska (Polska Akcja Humanitarna), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Idea "zero waste". Świat bez śmieci jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:50
Dzięki założeniom " zero waste" można maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. - W Szwecji 99 proc. śmieci poddawanych jest recyclingowi, zaś to, co zostaje, przerabiane jest na energię - tłumaczy Maciek Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lej wody jak ten wariat! Woda to skarb

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 10:11
Statystyczny Polak zużywa trzy razy więcej wody niż przeciętny mieszkaniec Luksemburga. Na pocieszenie można dodać, że Hiszpanie są, w tej kwestii, jeszcze gorsi od nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy oceany. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:30
W Światowym Dniu Oceanów porozmawiamy o tym, dlaczego blisko 90 proc. światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych.
rozwiń zwiń