Życie jak nieustanny rejs. 10 miesięcy na morzu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 17:32
Kapitan Adam Jakubczak razem z żoną Edytą i 11-letnią córką Kaliną większość roku spędza na pokładzie żaglowca. Widokiem codziennie przez nich oglądanym jest rozhuśtane morze, odgłosami towarzyszącymi na stałe ich życiu są szum fal i pisk mew. Jak bardzo walczyli o ten styl życia?
Audio
  • Życie na morzu według rodziny Jakubczaków (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak to jest przebywać na morzu 10 miesięcy w roku? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak to jest przebywać na morzu 10 miesięcy w roku? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: kcablephoto/Shutterstock.com

- Nasza niekończąca się morska podróż wyszła bardzo naturalnie, od jednego rejsu do drugiego. Nie było to wielkie poświęcenie. Adam najpierw pływał na żaglówkach i traktował to jako hobby. Dużo czasu zajęło nam zdobycie dokumentów zezwalających na samodzielne pływanie - mówiła w Czwórce Edyta Jakubczak. - Pochodzimy z Łodzi i nie urodziliśmy się w rodzinach żeglarskich. Pamiętam, że gdy z pierwszych rejsów kontaktowaliśmy się z naszą rodziną, ciężko im było zlokalizować, gdzie dokładnie się znajdowaliśmy - wspominał Adam Jakubczak.

Adam Jakubczak Jest taka definicja morza, że czas płynie nierelatywnie - godziny są długie, a dni krótkie

Zaproszeni podróżnicy zgodnie przyznali, że obecnie bardzo dużą pomocą w odbywaniu dalekich i długich podróży, przy jednoczesnym utrzymywaniu kontaktu z najbliższymi, są nowoczesne środki komunikacji. - Dzięki nim Kalinka może się uczyć. Codziennie sprawdza na stronie internetowej swojej międzynarodowej szkoły, którego dnia, jakie ma lekcje z nauczycielami - tłumaczyła Edyta Jakubczak. -  W jej klasie są dzieci, z najróżniejszych stref czasowych - dodał kapitan Adam Jakubczak.

A jak na co dzień wyglądają ich dni na żaglówce, czego w morskiej podróży im najbardziej brakuje, kto ich najbardziej inspiruje, oraz czy w przyszłości planują na stałe osiąść na stałym lądzie - tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji. Ponadto w "Czacie Czwórki" Michał Piwowarek rozmawiał z trójką Polaków podróżujących po Europie VW Transporterem.

Edyta Jakubczak Gdy zaczynamy czuć się zbyt pewnie, to morze ma to do siebie, że pokazuje nam, kto rządzi

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Adam, Edyta i Kalina Jakubczak (rodzina morskich podróżników)

Data emisji: 17.04.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/bch

Rodzina Jakubczaków i Piotr Firan w Czwórce/fot. Czwórka
Rodzina Jakubczaków i Piotr Firan w Czwórce/fot. Czwórka
Czytaj także

Road Trip Bus. Busem w pogoń za marzeniami

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 18:34
Road Trip Bus to dwoje młodych ludzi, którzy pragną zwiedzać świat starym busem. Po obejrzeniu filmu "The Bucket List", czyli "Choć goni nas czas", stworzyli listę 100 marzeń podróżniczych i konsekwentnie je realizują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po drugiej stronie raju". Indonezja, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 10:46
Indonezja to nie tylko turkusowa woda, zalane słońcem piaszczyste plaże oraz kolorowe łódki szczęśliwych rybaków. O innych obliczach tego egzotycznego kraju na kartach książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju" i w "Czacie Czwórki" opowiada podróżniczka Anna Jaklewicz.   
rozwiń zwiń