Polskie Radio
Section05
Morze Śródziemne

82 lata temu zatonął statek SS "Warszawa". Niemiecki okręt podwodny dopadł go w drodze do Tobruku

- Pierwszy pocisk urwał ster, rufę, pomieszczenie załogowe na rufie, śrubę. Woda rzuciła się do tunelu – wspominał kapitan Tadeusz Meissner, dowódca jednostki. 26 grudnia 1941 roku dwie torpedy wystrzelone z U-boota dosięgły polski transportowiec. Poszedł na dno, zabierając ze sobą życie czterech członków załogi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Śródziemne II wojna światowa Tobruk flota Afryka

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

Katastrofa amerykańskiego samolotu nad Morzem Śródziemnym. Wykonywał lot szkoleniowy

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. W komunikacie nie podano, co było przyczyną katastrofy, ani jakie są losy załogi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Śródziemne USA katastrofa lotnicza

Nielegalna migracja. Wicepremier Włoch żąda od UE działań. "Czas na blokadę Morza Śródziemnego"

Wicepremier Włoch Matteo Salvini domaga się od Unii Europejskiej blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, by powstrzymać nielegalną migrację. Polityk rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty w Maceracie w środkowych Włoszech. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini Morze Śródziemne kryzys migracyjny 2023 Europa imigranci w Europie

Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta, mówiąc, że Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym - relacjonuje portal Tichys Einblick.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Niemcy Antonio Tajani Annalena Baerbock migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Morze Śródziemne

Katastrofa łodzi z migrantami. "Jedna z najbardziej śmiercionośnych tragedii na Morzu Śródziemnym od dekady"

BBC poinformowała, że nowe dowody podają w wątpliwość relacje greckiej straży przybrzeżnej dotyczące katastrofy statku migrantów, w którym zginęły prawdopodobnie setki osób. Analiza ruchu innych statków w okolicy sugeruje, że statek nie poruszał się przez co najmniej siedem godzin, zanim się wywrócił. Straż twierdzi natomiast, że w tych godzinach łódź była na kursie do Włoch i nie potrzebowała ratunku.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie wypadek łódż media ŚWIAT Europa Grecja Morze Śródziemne