Nowe przepisy. Jak zmieni się polska bankowość?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 18:48
W wyniku unijnych przepisów na polski rynek bezgotówkowych transakcji wkraczają instytucje, które nie są bankami. Będą one mogły zarządzać finansami klientów, racjonalizować ich wydatki, podpowiadać rozwiązania. Czy to bezpieczne i jak zmieni się oblicze polskiej bankowości?
Audio
  • Nowe unijne przepisy - jak zmienią przyszłość banków w Polsce? (Czat Czwórki)
Polski rynek usług bankowych jest dziś jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie. Zaś działania Unii Europejskiej mają na celu ujednolicenie przepisów w krajach członkowskich - mówią eksperci Czwórki. Czy będziemy zmuszeni zrobić krok wstecz?
Polski rynek usług bankowych jest dziś jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie. Zaś działania Unii Europejskiej mają na celu ujednolicenie przepisów w krajach członkowskich - mówią eksperci Czwórki. Czy będziemy zmuszeni zrobić "krok wstecz"?Foto: Shutterstock.com/Kinga

mężczyzna pieniądze 1200x660.jpg
Pieniądze. jak wpływają na nasze życie?

Dyrektywa PSD2 dopuszcza na rynek podmioty inne niż bankowe, i - jak tłumaczyli eksperci Czwórki - umożliwia ułatwienie im dostępu do naszych kont. Jednak, jak podkreślał Paweł Majtkowski, analityk finansowy, w polskich warunkach nie zagraża to funkcjonowaniu "tradycyjnych" banków. - Będą one istnieć, bo mają dwie funkcje: stricte bankową, czyli m.in. pobieranie depozytów i udzielanie kredytów, a także płatniczą, czyli obsługa kart, płatności internetowe, etc. Ta pierwsza zarezerwowana jest wciąż wyłącznie dla banków - mówił ekspert. A jak tłumaczył dr Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich, nowe przepisy nie oznaczają rewolucji. - Nie będzie transakcji i dostępu do danych bez wiedzy klientów. Podmioty trzecie funkcjonują już od bardzo długiego czasu. Różnica jest taka, że dotychczas miały one z bankami umowy, zaś nowe podmioty nie będą tych umów potrzebowały - mówił gość Piotra Firana.


oszczędzanie pieniądze skarbonka 1200.jpg
Jak skutecznie oszczędzać? Postaw realne cele

Jak zmieni się rola banków i czy będą one musiały szukać nowych dróg dostępu do klienta? Które banki nie mają szansy przetrwać i kto o tym zadecyduje? Jakie jeszcze nowości czekają nas na bankowym rynku? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki. Zaś Weronika Puszkar sprawdziła, z których usług bankowych korzystamy najczęściej i ilu z nas odwiedza osobiście placówki, a ilu w ogóle się do nich nie udaje.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Paweł Majtkowski (analityk finansowy), dr Paweł Widawski (dyrektor ds. systemu płatniczego i bankowości elektronicznej w Związku Banków Polskich)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/gs

Czytaj także

Życie na kredycie. Młodzi zadłużają się na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 17:00
Na 8 mln Polaków w wieku 18-31 lat prawie 330 tys. ma problem z terminową spłatą zobowiązań i figuruje w rejestrze dłużników. To ponad 4 proc. całego młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-bankowość. Uważaj na cyberzłodziei!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 19:10
Internetowi przestępcy używają najróżniejszych sposobów na zdobycie dostępu do naszego konta bankowego. Najczęściej rozpowszechniają wirusy, które kradną loginy i hasła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń