Rzemiosło i rękodzieło. Nowy trend czy powrót do tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:00
- Stajemy się coraz bardziej estetycznie uwrażliwieni, więc nie ma w tym nic dziwnego, że przybywa ludzi, którzy mają dosyć produkcji taśmowej - przekonuje Marianna Krystew, architektka wnętrz, która odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zajęła się odnawianiem mebli.
Audio
  • Kim jest współczesny rzemieślnik? Czym się zajmuje i jak zdobywa klientów? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/maxbelchenko

Justyna Bieńkowska W mojej pracowni powstaje sztuka użytkowa. Lampy, misy, patery. Projektuję je dla restauracji i hoteli oraz dla prywatnych klientów

Kafle wypalane w małych pracowniach, stare meble odnawiane na własną rękę, niepowtarzalnie malowane koszuli czy trampki, unikatowa biżuteria. Są nabywcy tego, co oryginalne, i są wytwórcy coraz częściej korzystający z dawnych - wydawałoby się - zapomnianych technik rzemieślniczych. - Biżuterią zajęłam się 10 lat temu. Najpierw składałam gotowe półfabrykaty, potem zaczęłam szukać nowych sposobów lutowania, przetapiania, teraz jestem złotnikiem - opowiada Paulina Matosek.

Obecne w studiu artystki zgodnie przekonują, że każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda jego otoczenie. - Naprawdę nie musimy zadowalać się tym, co jest w sklepach - dodają i tłumaczą, że oryginalna biżuteria albo odrestaurowany fotel wcale nie muszą zrujnować nam portfela.


Czytaj także
biżuteria 1200.jpg
Umiar w modzie. Jak zostać projektantem biżuterii?

Czy renesans rękodzieła to rynkowy trend, czy może powrót do tradycji? Kim są "nowi rzemieślnicy"? Gdzie zdobywają swoje umiejętności? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Paulina Matosek (projektantka biżuterii), Justyna Bieńkowska (Pracownia Tynka), Marianna Krystew (restauratorka mebli)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dress code - jak się ubrać do szkoły i pracy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 15:56
Czy do szkoły można przyjść w butach na obcasach i miniówce? Jak zareaguje szef, widząc pracownika biura w dresowych spodniach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapelusznik. "Czasem to brudna i ciężka praca"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 15:32
Rzemieślnik, który jest odpowiedzialny za tworzenie kapeluszy od A do Z tradycyjnymi metodami ma sporo do zrobienia - używa ciężkich nożyc i stuletnich maszyn do szycia, które trzeba regularnie oliwić. Kapelusz to dziś oznaka ekstrawagancji, kiedyś codzienne nakrycie głowy. Zawód kapelusznika przetrwał jednak próbę czasu i ma się nie najgorzej. 
rozwiń zwiń