Kapelusznik. "Czasem to brudna i ciężka praca"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 15:32
Rzemieślnik, który jest odpowiedzialny za tworzenie kapeluszy od A do Z tradycyjnymi metodami ma sporo do zrobienia - używa ciężkich nożyc i stuletnich maszyn do szycia, które trzeba regularnie oliwić. Kapelusz to dziś oznaka ekstrawagancji, kiedyś codzienne nakrycie głowy. Zawód kapelusznika przetrwał jednak próbę czasu i ma się nie najgorzej. 
Audio
  • Jak dziś pracuje kapelusznik? (Dajesz radę/Czwórka)
Czy ręcznie robione kapelusze wracają dziś do mody? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy ręcznie robione kapelusze wracają dziś do mody? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Oleksandr Lysenko/Shutterstock.com
Posłuchaj też:
florystka kwiaty 1200.jpg
Florysta. Jeszcze rzemieślnik czy już artysta?

Aby przekonać się o tym, jak prowadzi się dziś zakład kapeluszniczy prowadząca "Dajesz radę" Beata Kwiatkowska udała się do pracowni pani Anny Cieszkowskiej na warszawskiej Pradze, która oprowadziła ją po zakamarkach swojego kapeluszowego królestwa. Opowiedziała jej też o przeszłości swojego 150-letniego interesu, bo tradycję robienia kapeluszy przejęła po swoim pradziadku, który kapeluszniczego fachu uczył się w Wiedniu, a do Polski wrócił tuż przed końcem powstania styczniowego. - Ja do rodzinnego zakładu wprowadziłam damskie okrycia głowy. Męskie, w szarych odcieniach trochę mnie nudziły - wyznała Anna Cieszkowska.

Sprawdź też:
ślub las 1200x660.jpg
Konsultantka ślubna. "Jesteśmy od spełniania marzeń"

- Każda czapka ma swój szablon i swój kloc, czyli takie prawidło, na które się ją nakłada - wyjaśniała Anna Cieszkowska. W "Dajesz radę" pokazywała też, jak się pracuje na ponad stuletniej maszynie czapniczej. A co to jest kalotka i szapoklak? Jak dopasować odpowiedni kapelusz do kształtu głowy? Czy czapki i kapelusze wypieka się ja świeże bułeczki? Kim są klienci pani Anny Cieszkowskiej? Oraz czy Beacie Kwiatkowskiej udało się zgłębić tajniki kapeluszniczego fachu? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/kd

Czytaj także

Krytyk filmowy? "To nie tylko stawianie gwiazdek"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 18:00
- Nie trzeba kończyć studiów filmoznawczych, żeby zostać krytykiem. Trzeba je skończyć, jesli chce się być fimoznawcą - zapewnia krytyk i dziennikarz filmowy, Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrodnik. Siła w rękach czy fantazja w głowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:20
W dzisiejszych czasach to bardzo pożądany zawód. Tym razem podpowiadamy, co zrobić, żeby zostać ogrodnikiem.
rozwiń zwiń