Dlaczego Polska tonie w korkach?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 18:00
Dzień bez samochodu w Warszawie przyniósł odwrotny efekt do zamierzonego - korki w mieście były jeszcze większe, niż zazwyczaj. Jak poradzić sobie z zatłoczonymi ulicami?
Audio
  • Czy w Polsce da się ograniczyć ruch uliczny? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ bibiphoto

Nowe technologie pozwalają na monitorowanie poziomu ruchu drogowego. O zaawansowanych programach, które pomogą w zwiększeniu przepustowości dla zatłoczonych ulic opowiadał Paweł Gora, doktorant na wydziale Matematyki i Informatyki i Mechaniki UW. - W tej chwili pracuję nad programem adaptacyjnego zarządzania ruchem dzięki sygnalizacji świetlnej. Zbierając informacje na temat ruchu drogowego w czasie rzeczywistym możemy uczyć się metod prognozowania - wyjaśniał.

Dorota Bąk-Gajda Wzrost zamożności społeczeństwa przyczynił się do zwiększenia ilości pojazdów w gospodarstwie domowym. Liczba samochodów z roku na rok wzrasta. Tego nie rozwiąże nawet najlepszy transport publiczny, bo ludzie chcą posiadać samochody

Rozmówca Anny Depczyńskiej architekt i urbanista Radosław Gajda przekonywał, że rozwiązaniem byłoby zamknięcie śródmieść dla samochodów. Zminimalizowanie przepływu pojazdów mogłoby przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności centrów miast. - W przyszłości centra mogą stać się bardziej atrakcyjne do życia, niż oddalone i słabo skomunikowane przedmieścia - przekonywał.

Co jest przyszłością detekcji ruchu? Jak wygląda nowoczesna technologia monitorująca ruch drogowy? Czym są "carsharing" i "ridesharing" i czy warto z nich korzystać? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Radosław Gajda (architekt i urbanista), dr Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), Paweł Gora (doktorant na wydziale Matematyki i Informatyki i Mechaniki UW), Jędrzej Puzyński (z Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor")

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 15.08

ac/kk

Czytaj także

Taksówkarze kontra Uber. Co dalej na przewozowym rynku?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 10:24
Od kiedy na rynku pojawiły się nowe rozwiązania związane z usługami przewozowymi, wśród taksówkarzy polskich miast rozgorzała dyskusja odnośnie ich przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawsze pier(w)si. Kobiety biegną po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:41
15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi – Dzień Różowej Wstążki. Jego celem jest uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka i pomoc profesjonalistów w walce z chorobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerzysta w judodze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 21:31
Rowerowa podróż po Korei i Japonii Artura Gorzelaka.
rozwiń zwiń