W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
Audio
  • O projekcie zmian w ustawie o prawach zwierząt (Czat Czwórki/Czwórka)
Tym razem wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądamy się proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt
Tym razem wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądamy się proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierzątFoto: Pixabay/dom. publiczna/Andrzej Kruszewicz

Andrzej Kruszewicz Chciałbym dożyć dnia, kiedy ogrody zoologiczne nie będą potrzebne. Ale póki będą istnieć zagrożone wymarciem gatunki zwierząt, musimy mieć je jak chronić 

Zgodnie z założeniami projekt ma służyć wzmocnieniu systemu ochrony prawnej zwierząt. Najważniejsze proponowane zmiany dotyczą całkowitego zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi, nieużywania kolczatek, obowiązku znakowania psów i stworzenie ich centralnego rejestru. Zakazem mają być też objęte występy zwierząt w cyrkach i hodowla zwierząt futerkowych. - To krok w bardzo dobrym kierunku, mimo pewnych niedoskonałości. Ale to, co mnie najbardziej podoba się w tym projekcie, to mniej hipokryzji wobec humanitarnego traktowania zwierząt - wyjaśnia adwokat Karolina Kuszlewicz.    


Czytaj także
dżungla amazońska lasy 1200.jpg
Zagłada zwierząt. "Wymierają trzy gatunki na godzinę"

To prawdziwa rewolucja w prawie, które od dawna wymagało zmian. Jak nowelizację przełożyć na praktykę? Czy są gatunki zwierząt, które nie mogą żyć na wolności? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście w studiu: Karolina Kuszlewicz (adwokat, autorka strony "W imieniu zwierząt.pl"), dr Andrzej Kruszewicz (doktor nauk weterynaryjnych i dyrektor warszawskiego ZOO)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/ac

 

Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłusownictwo w RPA. "Chodzi o bardzo duże kwoty"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 19:30
- Najczęściej chodzi o pieniądze, ale nie tylko... - mówiła Katarzyna Kołodziejczyk, Polka, która zmierzyła się z problemem kłusownictwa na terenie Rezerwatu Dzikich Zwierząt w RPA.
rozwiń zwiń