Kłusownictwo w RPA. "Chodzi o bardzo duże kwoty"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 19:30
- Najczęściej chodzi o pieniądze, ale nie tylko... - mówiła Katarzyna Kołodziejczyk, Polka, która zmierzyła się z problemem kłusownictwa na terenie Rezerwatu Dzikich Zwierząt w RPA.
Audio
  • O problemie kłusownictwa w RPA, ale także życiu wolontariusza w tamtejszym Rezerwacje Dzikich Zwierząt opowiada Katarzyna Kołodziejczyk (Czat Czwórki)
Rezerwat Shamwari mieści się na południu kraju, ma 25 tys. ha i jest w pełni ogrodzony. Mimo to problem kłusownictwa tam istnieje, a ofiarami bandytów padają nie tylko słonie.
Rezerwat Shamwari mieści się na południu kraju, ma 25 tys. ha i jest w pełni ogrodzony. Mimo to problem kłusownictwa tam istnieje, a ofiarami bandytów padają nie tylko słonie.Foto: Pixabay.com/Public Domain

- Wszyscy słyszeli o zabijaniu nosorożców czy słoni, ale ofiarami padają także inne zwierzęta. Jeden z gatunków sępów, choć zdaniem wielu nie są to piękne ptaki, jest już na granicy wymarcia. Wszystkiemu winny jest człowiek i... linie energetyczne, które zbudowaliśmy - tłumaczyła Kołodziejczyk.

Mówiła także o przyczynach kłusownictwa w RPA, ale także innych krajach Afryki. Zdradziła jednak też, w jaki sposób dostała się do rezerwatu jako stażystka, jak radziła sobie na miejscu, m.in. ze znalezieniem kwatery i co najbardziej ją zaskoczyło w pracy z dzikimi zwierzętami. Wspominała, jak wyglądał jej dzień pracy i dlaczego każdy z nich przynosił kolejne niespodzianki.

W programie wysłuchaliśmy również m.in. rozmowy z Pawłem Średzińskim, działaczem ekologicznym, który tłumaczył, czym jest kłusownictwo i jak proceder ten "kwitnie" na terenie naszego kraju.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Kołodziejczyk (studentka weterynarii SGGW, stażystka w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w RPA) 

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 16.10

kd

Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko - to nie wakacje dla psa. Nie porzucaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:50
- Przed wakacjami obserwujemy wzrost liczby porzucanych zwierząt, szczególnie psów i kotów - mówi Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Ludzie sobie szukają wymówek, a po prostu nie zasługują na takiego przyjaciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiesław, superbohater znad Wisły" nauczy nas porządku?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:31
Film "Wiesław, superbohater znad Wisły" trwa trzy minuty, ale porusza temat ważny nie tylko dla warszawiaków. Dlaczego warto dbać o czystość polskich rzek mówił w Czwórce jego twórca Grzegorz Gospodarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gambia. Jak wygląda życie w krainie uśmiechu?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:00
- Z wakacyjnego wyjazdu zrobiło się zwykłe życie. Im więcej dowiadywałem się o Gambijczykach, tym bardziej chciałem tam zostać. Jeśli nie na zawsze, to na bardzo długo - opowiada Marek Król, Polak, który mieszka w Gambii.
rozwiń zwiń