Koniec z fermami futerkowymi w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 14:25
Projekt ustawy zwiększającej ochronę prawną zwierząt poza zakazem zakazu chowu i hodowli zwierząt na futra reguluje m.in. obowiązek oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kary za znęcanie się nad zwierzętami czy zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
Audio
  • Co dalej z hodowlą zwierząt futerkowych w Polsce? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Juan Aunion

Fermy są uciążliwym sąsiedztwem i zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Fundacje zajmujące się ochroną praw zwierząt publikują raporty na temat nieprawidłowości w procesie ich hodowli. Jaka jest prawda o fermach futerkowych w Polsce? 

Gość Czwórki, dr Andrzej Jakubczak przekonywał, że zanim wyrobimy sobie zdanie na temat warunków, jakie panują na fermach zwierząt futerkowych warto zasięgnąć opinii specjalistów. - Patologie się zdarzają, jednak wdrażanie systemu Welfur w całej Europie ma na celu eliminację hodowli, które nie spełniają kryteriów dobrostanu - wyjaśniał.

Odmienne zdanie na temat procederu chowu zwierząt na fermach oraz jakości ich kontroli miała Marta Jarosiewicz z fundacji "Otwarte Klatki". - Raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku wykazały, że cały system inspekcji w Polsce jest dziurawy do tego stopnia, że mówimy już o zjawisku "pozornej" kontroli, która nie rozwiązuje problemów, o których wiemy od lat - mówiła. 

Co stanie się ze zwierzętami po zamknięciu ferm futerkowych? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt spowoduje przeniesienie się produkcji do innych w krajów, w których zakaz nie obowiązuje? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Andrzej Jakubczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Marta Jarosiewicz z fundacji "Otwarte Klatki"

Data emisji: 30.11.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/kk

Czytaj także

Chipowanie zwierząt. Nowe przepisy pozwolą chronić naszych pupili?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:19
Jak dotąd znakowanie zwierząt było dobrowolne, a właściciele w większości sami za nie płacili. Teraz sytuacja ma ulec zmianie - nowe przepisy mają nakładać obowiązek chipowania wszystkich sprzedawanych zwierząt. - To ważny przepis - zapewniał Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń