Kupno czy wynajem. Jak zdobyć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:35
Polska jest na ostatnich miejscach rankingów, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby potencjalnych lokatorów. Tymczasem aż 80 proc. z nas marzy o własnych czterech kątach.
Audio
  • Kogo stać na własne mieszkanie i czy warto brać na nie kredyt? Jak działa program "Mieszkanie Plus"? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

NDT Kuchnie oporska 1200.jpg
Kuchnia nowym centrum mieszkania. Jak ją zorganizować?

Wysokie ceny uniemożliwiają szybkie kupno mieszkania. Według obliczeń ekspertów z rynekpierwotny.pl, przy średnich zarobkach na lokum o powierzchni 55 m2 trzeba pracować prawie 50 lat.

- To wynika z zacofania polskiego rynku mieszkaniowego. Systematycznie nadrabiamy zaległości wobec rynków zachodnich, ale wymaga to z pewnością więcej czasu niż jedną, czy dwie dekady - tłumaczył Jarosław Jędrzyński z rynekpierwotny.pl, zaś jak przekonywał analityk Bartosz Turek, dotychczasowe programy rządowe, mające ułatwić Polakom zakup czy wynajęcie własnego lokum, opierały się trochę na rynku deweloperskim. - Jeśli spojrzymy na to, jak powinna wyglądać modelowa "mieszkaniówka", to gminy też powinny mieć coś do powiedzenia - mówił ekspert.

Goście Piotra Firana tłumaczyli, na jakie segmenty dzieli się polski rynek mieszkaniowy i w którym z nich problemów jest najwięcej. Na czym polega program "Mieszkanie Plus" i komu w założeniu ma pomóc? W programie sprawdziliśmy także, kogo stać na własne lokum i czy w Polsce rzeczywiście jest problem z budownictwem mieszkaniowym.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście:
Jarosław Jędrzyński (ekspert rynekpierwotny.pl), Bartosz Turek (analityk Open Finance)
Data emisji:
28.12.2017
Godzina emisji: 15.07

kd/kk

Czytaj także

"Ciasne, ale własne" - jak mieszkają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 16:40
Jak wynika z raportów, tylko kilka proc. Polaków mieszka w wynajętych lokalach. Pozostali zadłużają się na lata, byle tylko mieć swoje "M".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Homestating", czyli aranżacja mieszkań na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 10:00
- Wbrew pozorom zapotrzebowania na homestating nie zgłaszają osoby, których mieszkania potrzebują generalnego remontu. Zmiany, które wprowadzamy to delikatny lifting. Naszym zadaniem jest sprawienie, aby wnętrze wyglądało ciekawie. - mówiła Maria Semczyszyn autorka programu "Homestating - mieszkania do sprzedania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia nowym centrum mieszkania. Jak ją zorganizować?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 11:43
Jak przekonywała Anna Oporska z magazynu Ładny Dom, coraz częściej decydujemy się na to, by "otwierać" kuchnie, a duża część nowych mieszkań projektowana jest właśnie w ten sposób.
rozwiń zwiń