"Ciasne, ale własne" - jak mieszkają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 16:40
Jak wynika z raportów, tylko kilka proc. Polaków mieszka w wynajętych lokalach. Pozostali zadłużają się na lata, byle tylko mieć swoje "M".
Audio
  • Mieszkanie własne czy wynajęte - na jaki wybór decydują się Polacy i dlaczego? (Się mówi/Czwórka)
W sześciu największych aglomeracjach w Polsce sprzedano w ubiegłym roku ponad 58 tys. mieszkań, co stanowi najlepszy wynik od 2012 roku. Dlaczego wciąż wolimy kupować własne mieszkania, niż wynajmować lokale od innych?
W sześciu największych aglomeracjach w Polsce sprzedano w ubiegłym roku ponad 58 tys. mieszkań, co stanowi najlepszy wynik od 2012 roku. Dlaczego wciąż wolimy kupować własne mieszkania, niż wynajmować lokale od innych?Foto: Glow Images/East News

Różnice między realiami w naszym kraju i na Zachodzie są znaczące - w Niemczech czy w Szwajcarii wynajmuje nawet połowa młodych ludzi. - W Polsce, póki co, na rynku niedotowanym kupowanie jest po prostu tańsze i bardziej opłacalne - mówił dr Andrzej Topiński z BIK S.A. Zaś Maciej Górka z agencji nieruchomości podkreślał, że wynajem jest nie tylko bezpieczniejszy, dużą rolę gra także polska mentalność, która nakazuje mieć "coś własnego". - Wyznacznikiem statusu dla osób starszego pokolenia jest posiadanie mieszkania. To "ojcowizna", którą kiedyś przekażą dzieciom - mówił ekspert.

Jak przekonywali goście Czwórki, na polskim rynku nieruchomości wciąż panuje boom, co zdaniem dra Topińskiego nie idzie w parze z danymi dotyczącymi kredytów, których otrzymywanie jest z każdym rokiem coraz trudniejsze. Z czego jeszcze wynika nasze zamiłowanie do "własnych czterech ścian" i jak radzą sobie Polacy, gdy o kredyt coraz trudniej? O tym rozmawialiśmy w "Się mówi". W Czwórce wysłuchaliśmy także opinii słuchaczy, którzy optowali zarówno za wynajmem, jak i zakupem własnego mieszkania. Mówiliśmy również o nowym rządowym projekcie budowy osiedli z mieszkaniami na wynajem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Górka (Domiporta.pl), dr Andrzej Topiński (główny ekonomista BIK S.A.)

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mg

Czytaj także

Dlaczego młodzi Polacy nie chcą wyprowadzać się od rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:50
Wyniki raportu Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że 75 proc. osób w wieku 25-30 lat nigdy nie zmieniło miejsca zamieszkania, a 57 proc. kończących studia nadal mieszka w domu rodzinnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza praca. Lepiej później czy wcześniej?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:00
Korepetycje, praca na promocjach, a nawet... wciskanie ogórków do słoika - słuchacze Czwórki doskonale pamiętają, jak zarobili pierwsze pieniądze. Podpowiadamy, jak i kiedy zacząć szukać pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre sąsiedztwo zaczyna się od "Dzień dobry"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 17:19
Dziś relacje sąsiedzkie układają się bardzo różnie. Czwórkowi goście wskazują na ich przemiany i podkreślają, że uśmiech i zwykłe "Dzień dobry" też mają znaczenie.
rozwiń zwiń