Pierwsza Komunia jak mini-wesele. "Zrezygnujmy z show na rzecz relacji"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
Zbliża się sezon komunijny. Kilkanaście lat temu było to skromna uroczystość obchodzona w gronie rodzinnym. Dziś aspekt duchowy Pierwszej Komunii przysłaniają zupełnie inne kwestie...
Audio
  • Dla kogo tak naprawdę jest Pierwsza Komunia Święta - dla dzieci, dla proboszcza, a może jednak dla rodziców? (Czwórka/Czat Czwórki)
Pierwsza Komunia Święta to dla katolików bardzo ważna uroczystość. To wówczas po raz pierwszy kilkuletnie dzieci w pełni uczestniczą w Eucharystii. (zdj. ilustracyjne)
Pierwsza Komunia Święta to dla katolików bardzo ważna uroczystość. To wówczas po raz pierwszy kilkuletnie dzieci w pełni uczestniczą w Eucharystii. (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/giraldoluis/dom. publiczna

ks. Marek Kotyński Rodzice powinni zadbać o to, by nie zamykać dzieci w bunkrze doczesności. Języki obce, tenis, taniec to za mało, jeśli nie ma rozmowy z Bogiem

- Rodzice bardzo sugerują się innymi rodzicami i w efekcie robi się taki "wyścig szczurów" - kto ma ładniejszą sukienkę, lepszy prezent i droższą limuzynę. Tymczasem Pierwsza Komunia to jest taki moment w życiu dziecka i rodziny, w którym należy postawić na treść, a nie na formę, która oczywiście jest ważna, ale nie aż tak - przekonuje ks. Marek Kotyński.   

Zdanie księdza Kotyńskiego podziela Anna Wójcikiewicz, której dziecko w tym roku przystąpi do Pierwszej Komunii. - Rodzice boją się, że takie przyjęcie całkowicie przerośnie ich możliwości finansowe. Ale nie będą oszczędzać, żeby ich dzieci nie wypadły źle na tle klasy - wyjaśnia.

Nasza reporterka Weronika Puszkar spotkała się także z Łukaszem Rejerem, organizatorem komunijnych przyjęć. Jaką rolę na takim przyjęciu pełni animator? Ile kosztują najbardziej wystawne komunijne obiady? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

ks. Marek Kotyński Komunia Święta dziecka jest szansą dla rodziców. Zwłaszcza tych, którzy mają słabszą wiarę. W przygotowaniach do tego wydarzenia mogą zbliżyć się do siebie i do Boga

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Anna Wójcikiewicz (rodzic), ks. Marek Kotyński

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 15.08

kul/pg

Czytaj także

Trawa u sąsiada jest bardziej zielona? Dlaczego podglądamy innych?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 10:32
Czy zastanawialiście się dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów sąsiadów, kiedy nikt nie patrzy? Czy podglądactwo to choroba? Gay Talese w książce "Zapiski podglądacza" ujawnił na czym polega zjawisko poglądactwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy zaczyna się dorosłość i dlaczego... tak się jej boimy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 18:27
- Młodzi ludzie z jednej strony wiedzą, że są już dorośli, z drugiej strony uważają, że brak im kompetencji społecznych i emocjonalnych, by zacząć samodzielne życie - wynika z badań.
rozwiń zwiń