X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy zaczyna się dorosłość i dlaczego... tak się jej boimy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 18:27
- Młodzi ludzie z jednej strony wiedzą, że są już dorośli, z drugiej strony uważają, że brak im kompetencji społecznych i emocjonalnych, by zacząć samodzielne życie - wynika z badań.
Audio
  • Kiedy zaczyna się dorosłość i czy warto przed nią uciekać? (Czat Czwórki)
Dla młodych ludzi ważniejsze są kompetencje zawodowe niż interpersonalne. Stawiają na karierę, a wszelką odpowiedzialność związaną z relacjami traktują jako... przedwczesną starość - przekonywały ekspertki Czwórki
"Dla młodych ludzi ważniejsze są kompetencje zawodowe niż interpersonalne. Stawiają na karierę, a wszelką odpowiedzialność związaną z relacjami traktują jako... przedwczesną starość - przekonywały ekspertki CzwórkiFoto: Shutterstock.com/

rodzina 1200.jpg
Syndrom pełnego gniazda. O uciekaniu od dorosłości

- Widać negatywną postawę młodych ludzi wobec dorosłości, odrzucanie ról rodzicielskich, partnerskich, co miałoby w ich przekonaniu konstytuować tę dorosłość - mówiła dr Aleksandra Piotrowska. - Branie na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności oznacza dla nich "zapisanie się" od razu do grona ludzi starych - tłumaczyła.

Jak podkreślała, "płacimy w ten sposób za propagowanie przez lata postaw hedonistycznych i silnie indywidualistycznych".

- Przekonywaliśmy młodych ludzi, że są indywidualnościami, wyjątkowymi jednostkami i mają żyć tak, by to im było dobrze, mają realizować własny i tylko własny potencjał, plany i cele. I to są konsekwencje - mówiła ekspertka. Zaś jak tłumaczyła socjolog dr Agnieszka Kwiatkowska, według badań SWPS około połowa badanych młodych ludzi nie chce być dorosła. - Przekonują, że "dorosłość ma więcej minusów niż plusów" - mówiła ekspertka.

Jak opowiadała, wyróżniamy pięć oznak tradycyjnej dojrzałości. Jakie to oznaki i których z nich młodzi ludzie "boją się" najbardziej, a które uważają za najważniejsze? Dlaczego dla współczesnych młodych Polaków kompetencje ekonomiczne są ważniejsze niż interpersonalne? I jakie znaczenie dla obaw młodych ludzi mają błędy popełniane przez ich rodziców? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog, Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Kwiatkowska (socjolog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze. Jak o nich rozmawiać w związku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:30
Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Tego drażliwego tematu często unikają też pary i małżeństwa. Tymczasem to pieniądze są się jedną z najczęstszych przyczyn kłótni i kryzysów w związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syndrom pełnego gniazda. O ucieczce od dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:00
Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni. Dlaczego nie kwapią się do wyprowadzki?
rozwiń zwiń