Młodzi na rynku pracy. "Niepewni, często bez planu"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 16:30
Z ostatnich badań Eurostatu wynika, że bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia w całej Unii Europejskiej wynosi średnio 16 proc. Jak sytuacja wygląda w Polsce?
Audio
  • Czy rynek pracy jest przyjazny dla młodych Polaków? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Comfreak/Pixabay/dom. publiczna

- Młodzi ludzie także w Polsce dopiero zaczynają karierę zawodową i wielu z nich nie wie jeszcze, w którą stronę podążać - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Work Service. - Na dodatek nasz system edukacji nie przygotowuje absolwentów do płynnego przejścia z etapu uczenia się na etap pracy - dodaje.

Czytaj także
stres 1200.jpg
Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

W tym młodym ludziom mają pomóc Biura Karier, które zdaniem Julity Muchy, działają coraz bardziej efektywnie. - Pracodawcy sami przyznają, że biura są dla nich pośrednikami. Natomiast, absolwenci, także Politechniki Warszawskiej, chętnie z nich korzystają - mówi specjalistka od spraw współpracy z pracodawcami z Politechniki Warszawskiej i wymienia najbardziej pożądane przez szefów firm cechy.

Goście Czwórki odnoszą się także do doświadczenia zawodowego absolwentów, które nie zawsze musi wiązać się z wieloletnim stażem. - Pracodawcy bardzo przychylnie patrzą na wszelkie aktywności, które towarzyszyły studiowaniu. Praktyki, staże, udział w kołach naukowych, wyjazdy stypendialne - to wszystko podnosi wartość kandydata - przyznaje Małgorzata Łabędź, ekspert ds. zmiany kariery w agencji rekrutacyjnej ManpowerGroup. 

Czytaj także
stres praca 1200.jpg
Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

W audycji sprawdzamy także, jakie jest podejście młodych do stawianych im zadań i kryteriów, co motywuje ich do szukania pracy i czy w Polsce można spełnić "american dream".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Julita Mucha (Politechnika Warszawska), Małgorzata Łabędź (ManpowerGroup), Andrzej Kubisiak (Work Service)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kul/ml/ac

Czytaj także

Życie za kratkami. Więźniowie chcą pracować

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:53
Najnowsze statystyki pokazują, że o 32 procent wzrosło zatrudnienie więźniów w Polsce - jest to efekt prowadzonego od kwietnia 2016 roku programu "Praca dla więźniów". Czy pomoże on nam dogonić średnią europejską dotyczącą zatrudnienia osadzonych?  
rozwiń zwiń