Życie za kratkami. Więźniowie chcą pracować

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:53
Najnowsze statystyki pokazują, że o 32 procent wzrosło zatrudnienie więźniów w Polsce - jest to efekt prowadzonego od kwietnia 2016 roku programu "Praca dla więźniów". Czy pomoże on nam dogonić średnią europejską dotyczącą zatrudnienia osadzonych?  
Audio
  • Eksperci o rządowym programie "Praca dla więźniów" (Czat Czwórki/Czwórka)
Czy izolacja zewnętrzna poprawi sytuację więźniów w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy izolacja zewnętrzna poprawi sytuację więźniów w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Rikesh Attadip/Shutterstock.com

Tomasz Przesławski Człowiek w zamknięciu jest degradowany. Praca może pokazać mu sens życia

W Unii Europejskiej pracuje średnio połowa więźniów, a w krajach takich ja Niemcy czy Węgry odsetek ten sięga nawet 85 procent. W Polsce natomiast, jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, obecnie pracuje jedynie co trzeci z 74 tysięcy osadzonych. - Jest to kwestia prowadzonej polityki penitencjarnej - mówił w Czwórce dr Tomasz Przesławski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Podstawowym elementem i celem wykonania kary jest zmiana postawy człowieka osadzonego. A podstawowym środkiem oddziaływania jest w tym wypadku praca - przekonywał.

O zaletach pracy dla osadzonych w więzieniach w Czwórce mówił też major Bartłomiej Turbiarz z Generalnej Służby Więziennej. - Przez jakiś czas byłem wychowawcą w więzieniu i nie spotkałem się ze skazanym, który nie chciałby pracować. Jeśli masz pracę to nie siedzisz ciągle w celi, a gdy praca jest odpłatna to można nawet regulować finansowe zobowiązania - tłumaczył zaproszony ekspert.

Bartłomiej Turbiarz Duża część skazanych nie ma wyrobionej dziennej rutyny, a praca pomaga takie dobre nawyki wypracować

Jakie rozwiązania w polityce więziennej proponuje dr Tomasz Przesławski w swoim "Manifeście penitencjarnym", jak wygląda życie więźniów bez pracy, jak radzą sobie po wyjściu na wolność i czemu aż co drugi wraca do zakładu karnego - tego dowiecie się słuchając nagrania audycji. Ponadto w "Czacie Czwórki" o korzyściach płynących z pracy Michał Piwowarek rozmawiał z osadzonym w więzieniu na warszawskim Służewcu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście:  dr Tomasz Przesławski (Wydział Prawa i Administracji UW), major Bartłomiej Turbiarz (Generalna Służba Więzienna) 

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ubóstwo to wykluczenie. Jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:49
17 października to Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wśród krajów Europy wschodniej Polska jest jednym z najszybciej bogacących się krajów, jednak z badań wynika, że w skrajnym ubóstwie żyje u nas prawie 3 mln obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura pracy. Co zrobić, żeby ją poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:00
- Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że wartością każdej firmy jest kapitał ludzki. Dlatego niezmiernie ważne jest by pracownicy dobrze czuli się w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego czasu - przekonuje Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń