Wysokie temperatury - w Polsce będzie coraz cieplej?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 19:30
W Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. W sierpniu podobnie będzie na całym naszym kontynencie. 
Audio
  • Postępujące zmiany klimatu. Czy jesteśmy na nie przygotowani? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Wyzwaniem w naszym kraju nie są już ekstremalnie mroźne zimy, ale upalne lata. System energetyczny w Polsce od lat się do tego przygotowuje Małgorzata Skłodowska

Słupki rtęci na południu Europy już przekraczają 40 stopni. Podobne fale gorąca mają do nas napływać także w kolejnych latach. Czy będzie to od nas wymagało zmiany dotychczasowego stylu życia? - Zmiany klimatyczne w naszym kraju są coraz bardziej zauważalne - mówi Justyna Szczepanik z Koalicji Klimatycznej. - Wcześniej częstotliwość zmian przypadała mniej więcej raz na dziesięć lat. Teraz, średnio co trzy lata - wskazuje.

Inwestujemy teraz, żeby w przyszłości nie było dużo gorzej. Jeżeli nie będziemy dostosowywać się do dalszych zmian klimatu, skutki mogą być dla nas bardzo niekorzystne Justyna Szczepanik

- Adaptacja do zmieniających się warunków jest kluczowa. Musimy uzmysłowić sobie w jaki sposób wpływają na nas fale upałów i jak możemy się przed nimi chronić - tłumaczy ekspertka i wyjaśnia jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mają gwałtowne zmiany klimatu, do których z różnych przyczyn nie jesteśmy jeszcze przygotowani.

Na jakie zmiany w nawykach, systemie zdrowotnym, warunkach pracy, rolnictwie, energetyce, planowaniu przestrzennym trzeba się przygotować? Z czego wynikają problemy z nieumiejętnością aklimatyzacji do zmieniających się warunków? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Małgorzata Skłodowska (wyspokienapiecie.pl), Justyna Szczepanik (Koalicja Klimatyczna)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Bogusław Szedny: energia Hawajów sprzyja zgłębianiu siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 12:58
To miejsce kojarzą wszyscy: cudowne plaże, wodospady, góry, rzeki, wulkany oraz dużo słońca. Zachwyconym podróżującym często przychodzi do głowy, żeby przenieść się tam na stałe. Czy Hawaje to faktycznie raj na ziemi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne niedziele. Jak korzystają z nich Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:23
Od marca obowiązuje zakaz handlu. W wybrane niedziele miesiąca liczba niedziel niehandlowych będzie się stopniowo zwiększać. W tym roku to 23 dni, w przyszłym zakaz handlu będzie obowiązywał przez 37 niedziel, a w 2020 – 45.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimna woda czy ciepła herbata - co pić w trakcie upałów?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 10:07
W okresie gorących dni, kiedy temperatura przekracza nawet 30 stopni, podstawową rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, jest wystarczające nawodnienie organizmu. Ważne jest jednak nie tylko to, ile pijemy, ale również co pijemy. O tym, jaki rodzaj płynów jest dla nas najbardziej odpowiedni, mówi Diana Wolańska z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń