Modo, dokąd zmierzasz? W stronę wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 16:10
- Moda i to, co na siebie zakładamy jest przede wszystkim wyrazem tego, co o sobie myślimy i co chcemy zakomunikować światu - wyjaśnia Ewa Krajewska z Fashion Project. - Zmiany w sposobie ubierania, zacieranie granic miedzy tym, co męskie i kobiece, to dowód zmian, które zachodzą w poczuciu naszej tożsamości.
Audio
  • Wzorce kobiecości i męskości w historii Hollywood (Czat Czwórki/Czwórka)
  • W którą stronę zmierza moda? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Dmitry Abaza/Shutterstock/dom. publiczna

Czytaj także

iris apfel 1200 pap.jpg
Iris Apfel. "Uwielbiam być ubrana jak... własna kanapa"

Wzorce kobiecości i męskości nie są już takie oczywiste jak kiedyś i jest to zjawisko obecne w modzie od już od kilku sezonów. - Ponad 1,5 miliona osób na świecie nie utożsamia się z żadną z płci. Do tego dochodzą influencerzy i celebryci, którzy przekraczają kolejne granice, łamią tabu - dodaje Krajewska i opowiada o tym, czym w 2017 roku swoich followersów zaskoczył na Instagramie Jaden Smith.

Z tym, że zanika sztywny podział na modę damską i męską, zgadza się także redaktor "Esquire Polska". - Progresywne domy mody coraz częściej robią wspólne pokazy kolekcji dla pań i dla panów i te ubrania niewiele się od siebie różnią - zauważa Michał Zaczyński.

Czytaj także
grażyna hase 1200 pap.jpg
Grażyna Hase. Od "kozak looku" do ikony mody

- Kiedyś moda, która przekraczała granice płciowości, była zarezerwowana dla wąskiego kręgu - artystów, dziwaków, kolorowych ptaków - wymienia dziennikarka Helena Łygas. - Dziś ten trend odważnie wchodzi do mainsteramu i jest dostępny dla wszystkich - przekonuje. 

Jaką płeć mają skarpetki, szalik i dżinsy? Czego jeszcze wyznacznikiem jest moda i w jaki sposób nas określa? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Krajewska (Fashion Project), Helena Łygas (dziennikarka Wp.pl),  Michał Zaczyński (redaktor "Esquire Polska") 

Materiał przygotował: Robert Malinowski

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 15.08

kul/pj

Czytaj także

Moda Polska. Marka, która odbudowywała polską kobietę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 14:30
Szarą rzeczywistość PRL-owskich ulic odmieniała Moda Polska - państwowa firma odzieżowa, która ubierała Polki z odwagą, dbałością o detale i w zgodzie z aktualnymi trendami. Ewa Rzechorzek w swojej książce "Moda Polska. Warszawa" opisuje fenomen tej firmy i związanych z nią ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Green wedding. Wesele w szacunku do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 11:00
Green weeding to nowy trend w "zamążpójściu". - Stwierdziliśmy, że skoro ekologia jest z nami na co dzień, to nasze ślub i wesele też się powinny w ten klimat wpisywać- opowiada Agnieszka Sadowska-Konczal, autorka bloga Ekologika.edu.pl.
rozwiń zwiń