X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda Polska. Marka, która odbudowywała polską kobietę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 14:30
Szarą rzeczywistość PRL-owskich ulic odmieniała Moda Polska - państwowa firma odzieżowa, która ubierała Polki z odwagą, dbałością o detale i w zgodzie z aktualnymi trendami. Ewa Rzechorzek w swojej książce "Moda Polska. Warszawa" opisuje fenomen tej firmy i związanych z nią ludzi.
Audio
  • Ewa Rzechorzek o swojej książce "Moda Polska. Warszawa" (Stacja Kultura/Czwórka)
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock.com/Ralwel

Za sukces Mody Polskiej, założonej w 1958 roku, odpowiedzialna była Jadwiga Grabowska, charyzmatyczna kierowniczka artystyczna nazywana "ministrą mody". - Nie była ona założycielką firmy, źródeł szukać należy wśród polityków. Ale prawdą jest, że na wiele lat przed powstaniem Mody Polskiej ten pomysł był już w jej głowie. Już w 1946 roku Grabowska założyła, że będzie ubierać i edukować Polki - mówi Ewa Rzechorzek, autorka książki.

Potrzeby były ogromne, bo przez wojenne i powojenne lata nie było możliwości, by skupiać się na swoim wyglądzie i pielęgnowaniu kobiecości. Cel sformułowany przez Jadwigę Grabowską brzmiał więc konkretnie: odbudowa polskiej kobiety. - Ona często porównywała Polkę do Galatei z mitologii, mówiła: "urodziłaś się w wieku dojrzałym i nadal nic nie wiesz - nie masz pojęcia, jak masz się ubierać i zachowywać" - wyjaśnia Rzechorzek.

Czym były samodziały, które ratowały Modę Polską? Jak wyglądały pierwsze kolekcje tej marki? W jaki sposób odzież segmentowa odpowiadała na potrzeby tamtych lat i czy sprawdziłaby się dzisiaj? Posłuchajcie audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Rzechorzek (autorka książki "Moda Polska. Warszawa")

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 10.15

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Maksymilian Faktorowicz pomalował świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 15:20
Twórców kosmetyków było bardzo wielu natomiast Maksymilian Faktorowicz - znany powszechnie jako Max Factor - był wynalazcą, który wprowadził na rynek kosmetyczny wiele innowacyjnych produktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Pisarek: każda zmiana nie musi wyjść na lepsze, ale wychodzi na dobre

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 11:00
- Zawsze wykorzystywałam dawane mi szanse i nie brałam się za rzeczy, które są mało wartościowe - opowiada Karolina Pisarek jedną z największych gwiazd młodego pokolenia modelek.  
rozwiń zwiń