Przekleństwa - do czego nam służą?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:55
Z badań CBOS wynika, że ponad jedna czwarta polskiego społeczeństwa przyznaje, że nie używa wulgaryzmów. Dwie na trzy osoby przyznają natomiast, że posiłkują się przekleństwami w sytuacjach stresu, pod wpływem silnych emocji - także pozytywnych.
Audio
  • Psychologiczne aspekty przeklinania. Jak wyrażamy siebie poprzez wulgaryzmy (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Problem stanowi nie tyle samo używanie przez nas wulgaryzmów, ale proporcje w naszym codziennym języku - między słowami potocznie uznawanymi za wulgarne, a innymi zasobami językowymi prof. Silvia Bonacchi

- Wulgaryzmy zwykle służyły do tego, by wyrazić siebie, silne emocje. Wyrózniały pewne grupy społeczne. Zwykle przypisywano używanie wulgaryzmów osobom, które nie mają wykształcenia, i dużych kompetencji językowych, a także nie potrafią panować nad emocjami - mówi prof. Iwona Burkacka. - Trzecią funkcją wulgaryzmów jest prowokacja – wywołanie skandalu towarzyskiego, obyczajowego. Dopóki wulgaryzmy były tabu, ich używanie wywoływało silne reakcje i mogło przynieść rozgłos.

Dewulgaryzaja to proces naturalny - słowa "wycierają się", "zużywają", pojawiają się w przestrzeni medialnej i wchodzą do codziennego języka prof. Iwona Burkacka

A jak tłumaczyła prof. Silvia Bonacchi, w większości języków i kultur wulgaryzmy mają podobną genezę, a ich używanie - przyczyny. - Natomiast obszary, które przyjęte są za tabu, czyli zakazane, różnią się - tłumaczyła ekspertka. - 

Dlaczego przeklinamy? Dlaczego łatwo uczymy się przekleństw w obcym języku? Dlaczego używanie wulgaryzmów staje się modne i czy można zaobserwować  wzrost akceptacji dla przekleństw w naszym życiu publicznym? Jak dużą moc mają przekleństwa i czy czasem nam… pomagają w życiu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 16.07

kd

Czytaj także

Dlaczego asertywność w związku jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:30
Niezależnie od tego, czego dotyczy odmowa, zdarza się, że bardzo trudno jest powiedzieć "nie". - Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy sami nie mamy wyraźnie ustalonych granic - przekonuje Patrycja Wonatowska z Instytutu Pozytywnej Seksualności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt z własnym ciałem. Jak zacząć słuchać siebie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 09:55
- Nasze ciało mówi do nas cały czas, wysyła do nas sygnały, tylko my go nie słuchamy - przekonuje Anita Michalska, trenerka i coach.
rozwiń zwiń