Ile chemii znajduje się w naszym jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:40
Z raportu NIK wynika, że dużo za dużo. Jak się okazuje przeciętny Polak zjada aż dwa kilogramy sztucznych dodatków w ciągu roku.
Audio
  • Raport NIK o nadzorze nad stosowaniem dodatków do żywności - czy mamy się czym martwić? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/antonella82

kobieta owoce uroda 1200.jpg
Misa mocy - zdrowe rozpoczęcie Nowego Roku

W zleconej przez NIK ekspertyzie wśród dodatków, które mogą wywoływać alergie wymieniono barwniki spożywcze, szczególnie syntetyczne (m.in. E 123, E 110, E 122) oraz konserwanty z grupy siarczynów. Wskazano również, że niektóre barwniki (E120 koszenila, E124 czerwień koszenilowa i E 129 czerwień Allura), mogą powodować groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. - Trudno dyskutować z informacjami, które nie odwołują się do badań naukowych. Tymczasem pragnę przypomnieć, że zwykłe orzeszki ziemne też mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny - mówi Joanna Gajda-Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

kuchnia koreanska bibimbap 1200 pixa.jpg
Kuchnia koreańska. Jak Marta Dymek oczyszcza lodówkę

Także sceptycznie do wyników kontroli NIK podchodzi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. - Zawartość tych dodatków jest mikroskopijna i to, że korzystamy z nich w określonym zakresie, nie wydaje się być niczym złym. Niemniej najlepsze jest to, co lokalne i świeże. A takiej żywności w Polsce nie brakuje - dodaje.

Jak bada się substancje wzmacniające smak? Kto decyduje, że dany składnik jest bezpieczny dla naszego zdrowia? czym jest żywność autentyczna? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Joanna Gajda-Wyrębek (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH), Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kul/pj


 

Czytaj także

Czy mamy do czynienia z epidemią nietolerancji pokarmowych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 17:29
Pojawiają się kolejne produkty dla alergików: bez glutenu, bez laktozy, z ksylitolem, dobre dla alergików, vegan friendly. Szacuje się, że za 15 lat połowa europejskiej populacji będzie uważała, że cierpi na jakąś alergię. Najbardziej popularne są te pokarmowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dieta bezmięsna to nasza przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:00
Czerwone mięso może być równie szkodliwe jak słodzone napoje – przekonują niektórzy dietetycy. Zbyt duża ilość tego produktu w codziennej diecie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, otyłości oraz chorób nowotworowych.
rozwiń zwiń