Czy potrzebujemy odpoczynku od mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:50
- W Polsce jest 28 mln internautów, z czego 22 mln korzysta z mediów społecznościowych. To, że często do nich zaglądamy wynika z potrzeby bycia w stałym kontakcie - mówiła Magdalena Bigaj.
Audio
  • Jak "wyłączyć się" z sieci i czy w ogóle warto to robić? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: View Apart/shutterstock.com

Fomo (z ang: fear of missing out), czyli określenie strachu przed czymś, co nas omija, to przypadłość, którą odczuwa 16 proc. polskich internautów - wynika z raportu "Polacy a lęk przed odłączeniem". Do internetu zaglądamy tuż po przebudzeniu i przed pójściem spać, w trakcie rodzinnych posiłków. ZOBACZ WIĘCEJ >>> - Nowe technologie przenikają różne dziedziny naszego życia, w telefonie nie tylko szukamy rozrywki, ale też sprawdzamy służbowe maile, czy na mapach szukamy najkrótszej drogi - mówiła Magdalena Bigaj. Zaś jak tłumaczył Maciej Dębski, spiralę fomo nakręcają same social media. - W społeczeństwie cyfrowym naturalną przestrzenią spotkań z innymi staje się internet. To sposób na realizację naszych atawistycznych potrzeb kontaktu. Problem zaczyna się, gdy nadużywamy sieci. I o ile dorośli najczęściej sobie z tym radzą, dzieci mogą mieć problem - mówił. Sam dr Maciej Dębski poddał się eksperymentowi i przez dwa tygodnie żył offline: odciął się od internetu, przestał płacić kartą, wyłączył się z cyfrowego życia. 

Jak to się skończyło i czy rzeczywiście przez ten czas jego relacje z innymi się zmieniły? Jak żyją osoby, które świadomie "wyłączają się" z mediów społecznościowych. Czy jesteśmy w stanie rzucić social media? A może w ogóle niepotrzebnie się nad tym zastanawiamy? Kim są "cyfrowi imigranci"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W audycji wysłuchaliśmy także opinii słuchaczy - jak radzą sobie z potrzebą bycia w stałym kontakcie z innymi i czy w ogóle to robią?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Bigaj (Komitet Dialogu Społecznego Krajowej izby Gospodarczej), Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, rozmowa ze studia Radia Gdańsk)

Data emisji: 25.04.2019 

Godzina emisji: 16.09

kd/ac

Czytaj także

Nowe strony w sieci. Koszmarki z rodzinnego albumu i doświadczenie multimedialne

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 17:40
- W długie zimowe wieczory zaglądam na stronę Awkwardfamilyphotos.com i czuję się bezkarna, choć nie lubię śmiać się z innych. Ale każdy z nas choć raz był ofiarą rodzinnej sesji i ma w kolekcji zdjęcie, o którym wolałby zapomnieć - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe strony w sieci. Dla fanów horrorów i "Gry o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:20
- Bloody-disgusting.com to obrzydliwa strona. Znajdziemy na niej wszystko to, co straszne, ohydne w serialach i filmach z gatunku horror - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń