Jakimi kierowcami jesteśmy? Startuje cykl "Cztery kółka"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 17:50
W czwartek, 11 lipca w Czwórce wystartował cykl "Cztery kółka". Sprawdzamy, jakimi kierowcami są Polacy, a także… jakie grzechy i grzeszki popełniają na drodze.
Audio
  • Cykl "Cztery kółka". Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Soloviova Liudmyla/Shutterstock.com

Z Europejskiego Barometru Zachowań Kierowców wynika na przykład, że w Polsce ponad 40 proc. kierowców przyznaje się do nadmiernego używania klaksonu. - To może być spowodowane poziomem frustracji kierowców, niemożnością poradzenia sobie z pędem życia, ale także brakiem umiejętności na drodze - mówił Rafał Kosiński. - Są miejsca, w których można dać upust emocjom, ale także doszkolić się w zakresie prowadzenia samochodu, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Zaś jak mówił insp. Mariusz Ciarka, Polska jest niestety w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym. - Ci sami kierowcy, którzy dyskutują z policjantem podczas kontroli drogowej, omijają opuszczone zapory przy przejazdach drogowych, czy ignorują sygnalizację świetlną, poza granicami Polski na drogach doskonale potrafią dostosować się do przepisów - mówił ekspert. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach? Jak doszkalać np. kierowców samochodów ciężarowych? Jak nauczyć kierowców jazdy "na suwak", która niebawem ma być, jak popodkreślali goście Czwórki, wprowadzona do polskich przepisów?  Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma niedostateczna w wielu miastach infrastruktura drogowa? Jakie grzechy mają na swoim sumieniu Polacy? Czy mandaty to rzeczywiście skuteczny sposób na poprawę kultury na drodze? Jak pomóc kierowcom, by na polskich drogach zaczęli czuć się komfortowo i dzięki temu, stali się dla siebie milsi? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Rafał Kosiński (Akademii Praktycznych Umiejętności), insp. Mariusz Ciarka (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/kul

Czytaj także

"Wymiana energii, przygoda". Dlaczego warto być harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 16:45
Według badania CBOS-u 6 proc. Polaków działa aktywnie w organizacjach młodzieżowych, w tym w harcerstwie. W Polsce funkcjonuje wiele organizacji harcerskich, a największe z nich to ZHR i ZHP. - Harcerstwo, przy codziennych obowiązkach, jak szkoła czy praca, jest odskocznią. To też motywacja, by robić coś dla innych - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wciąż dochodzi do wypadków nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:20
Od początku sezonu nieustannie słyszymy o kolejnych wypadkach nad wodą. Dlaczego mimo ostrzeżeń wciąż dochodzi do wypadków?
rozwiń zwiń