Nie masz dzieci - czy powinieneś płacić na tych, którzy mają?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:40
Kontrowersyjny pomysł o wprowadzeniu kolejnych opłat, tzw. bykowego już upadł, ale dyskusje o dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie chcą, bądź nie mogą mieć dzieci wciąż budzą wiele emocji.
Audio
  • Jak rozwiązać problem spadku populacji w Polsce i czy dodatkowe podatki to dobry pomysł? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WAYHOME studio/Shutterstock.

Ponad 70 proc. Polaków nie zgadza się na dodatkowe opodatkowanie osób bezdzietnych - wynika z badania Wirtualnej Polski. Kontrowersje wzbudzają przede wszystkim kwestie finansowe - w Polsce osoby bezdzietne nie korzystają z ulg czy dopłat, na które mogą liczyć rodzice. Pojawia się też problem natury etycznej - bezdzietność w wielu przypadkach łączy się z problemami zdrowotnymi. - Nie było dokładnych założeń tej ustawy, ale myślenie, że jeśli ktoś nie ma dzieci i nagle podwyższy mu się podatki, to zacznie je mieć, jest złudne, wręcz abstrakcyjne - tłumaczyła Alicja Defratyka. Zaś jak przekonywał Łukasz Komuda, bykowe byłoby "obraźliwe dla podatników". - Chodzi o samo założenie, że tak łatwo wpłynąć na decyzję o posiadaniu dzieci. nawet dodatkowe sto złotych podatku jej nie zmieni tak, jak nie zmieniło tego pięćset złotych, które dotychczas co miesiąc pojawia się kontach rodziców. Na decyzję o posiadaniu dzieci wpływa przecież dużo więcej czynników, m.in. sytuacja na rynku pracy, czy dostęp do usług społecznych - tłumaczył ekspert.

Czy osoby, które nie mogą mieć dzieci, musiałyby dzielić się tą bolesną dla nich diagnozą z urzędem skarbowym? Jak wygląda dziś sytuacja populacji w Polsce? Czy rzeczywiście w Polsce "ubywa co roku jeden Olsztyn" i jak przekłada się to na ceny m.in. na rynku nieruchomości? jak rozwiązać problem starzenia się polskiego społeczeństwa i czym można byłoby zastąpić program "500+", by rzeczywiście dodatkowy zastrzyk gotówki rozwiązał ten problem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o składkach i podatkach w Niemczech - w materiale reporterskim Anny Depczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Alicja Defratyka (analityk SpotData), Łukasz Komuda (Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/ac

Czytaj także

Magia 99 groszy. Czy to rzeczywiście działa?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 19:34
Kochamy wyprzedaże, tylko czy końcówka ceny 99 groszy rzeczywiście zachęca nas do zakupów, czy raczej odstrasza od sklepowych półek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może zabraknąć kontroli, ale nie będzie drożej. Czy euro nam się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Już w 2004 roku Polska opowiedziała się za wprowadzeniem euro, ale ostatnia odpowiedź rządu na zapytania o wprowadzenie wspólnej waluty brzmi: "na razie nie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez gotówki i paragonów – czeka nas rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:01
- Wiele wskazuje na to, że do 2030 roku Szwecja, jako pierwszy kraj na świecie, stanie się państwem bezgotówkowym. Papierowy pieniądz całkowicie zniknie tam z obrotu. W Polsce ten proces potrwa zapewne znacznie dłużej, ale wydaje się, że jest nieunikniony – mówił gospodarz audycji Piotr Firan.
rozwiń zwiń