Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jak mądrze pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:58
- Wolontariat to nie tylko realna pomoc, ale także budowanie relacji z innymi, przełamywanie barier. Każdy człowiek ma inną historię, więc nie ma schematu, według którego można działać - mówią goście Czwórki, którzy na co dzień działają w fundacjach, pomagający m.in. bezdomnym.
Audio
  • Praca wolontariuszy. Jak pomagać mądrze? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: addkm/Shutterstock.com

- Potrzeba bycia wolontariuszem to nie jest kwestia określonych cech charakteru, a umiejętności patrzenia na siebie przez pryzmat pomagania innym - mówi Paulina Bojanowska. A jak przyznawał Konrad Siuda, każdy z nas może być wolontariuszem, ale do tego potrzeba konsekwencji. - Ludzie porzucają wolontariat nie dlatego, że się do tego nie nadają, albo nie mają dobrego serca, ale właśnie dlatego, że tej konsekwencji im brakuje - mówił ekspert. - W wolontariacie nie chodzi o wcielanie wielkich idei, ale o małe i proste rzeczy, z których być może, w czasem, wyjdą rzeczy wielkie - tłumaczył. - Motywacją w wolontariatem może być satysfakcja i radość, jaką daje pomaganie - przekonywała zaś Iwona Bartosiewicz, nauczycielka.

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jak połączyć pracę wolontariusza w pracą zawodową? Czy w okresie świątecznym wolontariusze mają więcej zajęć? Kto najczęściej zostaje wolontariuszem? Jakie historie mają ludzie, którym pomagają goście Czwórki, i jak funkcjonują instytucje, w których działają? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o tym, ilu z nas lubi pomagać innym, i co nami kieruje - w materiale, który przygotowała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Paulina Bojanowska (prezes Fundacji Obiektywna, wcześniej Fundacji Sławek), Iwona Bartosiewicz (nauczycielka, prezes parafialnego zespołu Caritas w Stanisławowie), Konrad Siuda (fundacja Daj herbatę)

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 15.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Awaryjny opiekun. Karta, która ocali twojego pupila

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 14:00
Niespodziewany pobyt w szpitalu, nagły wypadek - tych sytuacji nie da się przewidzieć. Ale warto o nich pomyśleć, zwłaszcza jeśli pod opieką mamy psiaka albo kota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń