Pacjencie szanuj zdrowie... innych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 17:00
Kolejki do specjalistów nie maleją, a jednym z powodów takiej sytuacji są pacjenci, którzy nie odwołują swoich wizyt i na nie nie przychodzą. W ciągu roku zdarza się to aż 17 milionów razy. Czy kary mogą uzdrowić polską służbę zdrowia i skrócić kolejki? 
Audio
  • Jak rozwiązać problemy polskiej służby zdrowia? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czytaj także
leki tabletki 1200.jpg
Polak leczy się sam. "Najczęściej antybiotykami"

Ułatwienia zamiast kar

Zdaniem zaproszonych do studia gości Czwórki kara nie jest dobrym rozwiązaniem i ratowanie tej sytuacji należałoby rozpocząć od wprowadzenia udogodnień - na przykład łatwiejszego dostępu do systemu odwoływania wizyt albo wprowadzenia powiadomień przypominających o konsultacji lekarskiej. - W prywatnych przychodniach wysyła się do pacjentów SMS-y powiadamiające o zbliżającej się wizycie. Dzień przed potwierdzamy ją także telefonicznie - opowiada Magda Kanczew z VeritaMed.

Beztroska, która kosztuje

Beata Pieniążek-Osińska z portalu Polityka Zdrowotna przyznaje, że potrzebna jest także zmiana nastawienia u samych pacjentów. - Jeśli płacimy składki na NFZ, to umawiając się na wizytę w państwowej placówce nie wykładamy pieniędzy bezpośrednio z naszej kieszeni. Przez to pacjent nie wie, ile to kosztuje i nie czuje się zobowiązany do zgłoszenia nieobecności - tłumaczy.

Czytaj także
lekarz 1200 shutterstock.jpg
"Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków". Jak Polacy leczą się sami?

Pacjent świadomy, czyli jaki?

Dziś na wizytę u lekarza-specjalisty czeka się w naszym kraju około czterech miesięcy. Tak wynika z badań Barometr Zdrowia. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym specjalizacją, zwłaszcza związanymi z chorobami cywilizacyjnymi, ten czas jeszcze się wydłuża i do endokrynologa trzeba czekać dwa lata. - Akcja społeczna, która zwracałaby uwagę na to, że takie zachowanie działa na niekorzyść innych, często bardziej potrzebujących pacjentów, na pewno przydałaby się. Zwłaszcza wśród ludzi starszych - uważa Marek Kubicki członek Zarządu Centrum Medycznego Damiana.

Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, by takie "zapominalstwo" traktować jako działanie nieetyczne i karać. Czy to rozwiąże problemy polskiej służby zdrowia?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Beata Pieniążek-Osińska (portal Polityka Zdrowotna), Magda Kanczew (VeritaMed Centrum Medyczne), Marek Kubicki (członek Zarządu Centrum Medycznego Damiana)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 15.10

kul/ac

Czytaj także

Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam gluten? Czy każdy może być na "diecie bezglutenowej"?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:18
Wysypka, bóle stawów i mięśni - to tylko niektóre z objawów uczulenia na gluten. W ofercie wielu restauracji coraz częściej dostępne są potrawy niezawierające tego składnika. To realna potrzeba czy zwykła moda?  
rozwiń zwiń